Jacek Nizinkiewicz: PiS przegrało prawybory w Wieruszowie, ale w październiku może wygrać w całym kraju

Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała cztery lata temu prawybory w Wieruszowie. Teraz je zbagatelizowała. Czy wiatr odnowy politycznej wieje z Wieruszowa?

Publikacja: 18.09.2023 12:34

Frekwencja w prawyborach w Wieruszowie wyniosła niespełna 20 proc.

Frekwencja w prawyborach w Wieruszowie wyniosła niespełna 20 proc.

Foto: PAP/Marian Zubrzycki

W Wieruszowie, nazywanym Polską w pigułce odbyły się prawybory.  Wyborcy nie głosowali na konkretnych kandydatów, ale na partie polityczne, a w dniu głosowania nie było ciszy wyborczej. Prawybory w Wieruszowie bywają zbliżone do wyników wyborów. Tak było w 1997 i 2019 roku.

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w prawyborach w Wieruszowie

Prawybory wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 34,08 proc. głosów. PiS (32.32 proc.) zajęło drugie miejsce. Trzecia Droga z wynikiem 11,94 proc. uplasowała się na trzeciej pozycji. Konfederacja uzyskała 6,64 proc., a Lewica 6,35 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu 5 procent. Wynik prawyborów ucieszył lidera PO Donalda Tuska, który w mediach społecznościowych napisał: Cieszycie się z wygranych prawyborów w Wieruszowie? To od teraz przez miesiąc pracujecie dwa razy więcej, trafiacie dwa razy celniej, kochacie wyborców jeszcze mocniej. Bo ta wygrana to znak nadziei, nie gwarancja zwycięstwa. Wszystko w naszych rękach!. Również była szefowa PO, a obecnie eurodeputowana Ewa Kopacz cieszyła się z wyniku pisząc: Rewelacyjna wiadomość na początek nowego tygodnia! Koalicja Obywatelska wygrywa prawybory w Wieruszowie z wynikiem 34%! W roku 2019 te prawybory świetnie przewidziały wynik wyborów ogólnopolskich. 15 października idziemy #POzwycięstwo!”. Z kolei lider Polski 2050 i współlider Trzeciej Drogi Szymon Hołownia napisał: Trzecia Droga trzecia w Wieruszowie! 11,94 proc. poparcia. Dziękujemy i do przodu!.

34.08 proc.

Takie poparcie zdobyła Koalicja Obywatelska w prawyborach w Wieruszowie

Czy prawybory w Wieruszowie mogą być rzeczywistym powodem do radości dla polityków KO i są miarodajną prognozą wyników wyborów parlamentarnych w październiku?

Prawybory w Wieruszowie: Tragicznie niska frekwencja

PiS odpuściło wybory w Wieruszowie. Nie wzięło udziału w kampanii, tak jak nie zamierza brać udziału w debatach organizowanych choćby przez TVN. Czy to partii zaszkodziło? Na pewno nie pomogło. Ale problem leży gdzie indziej.

Czytaj więcej

Nowy sondaż: PiS traci poparcie, KO z niewielkim wzrostem

Do głosowania w prawyborach uprawnione były 11 184 osoby, a kart do głosowania wydano jedynie 2155, a ważnych głosów oddano jedynie 2110. Frekwencja wyniosła ledwie 19,27 proc. i mimo, że była wyższa niż cztery lata wcześniej, gdy zagłosowało 13 proc. uprawnionych, wciąż jednak pozostaje na bardzo niskim poziomie. Ani dotychczasowe sondaże nie odzwierciedlają podobnego wyniku, jaki był w Wieruszowie, ani też żadne badania nie pokazują aż tak niskiej frekwencji. Przy frekwencji na takim poziomie wyniku prawyborów nie można uznać za miarodajny.

Przekaz opozycji nie dociera do wyborców

Przedstawiciele opozycji zamiast wiwatować, powinni skupić się na propozycjach dla wyborów na miesiąc przed ostateczną rozgrywką 15 października. Opozycja ma też problem z dotarciem ze swoim przekazem do wyborów. Część Polaków nie słyszała o aferze wizowej, co pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej i radia RMF FM. A znaczna część ankietowanych jest zdania, że kolejna ujawniona afera partii Jarosława Kaczyńskiego nie zaszkodzi w wygraniu wyborów parlamentarnych po raz trzeci. W mediach państwowych, które są w niemałej części Polski jedynym źródłem informacji, nie ma informacji na temat afery wizowej, a przekaz podporządkowany jest kampanii wyborczej PiS. Opozycja zamiast huraoptymizmu ma powody do zmartwień, bo nie potrafi dotrzeć do elektoratu z ważnymi informacjami.

Czytaj więcej

Sondaż: Afera wizowa oddala PiS od trzeciej kadencji

Jeśli opozycja odpuści sobie tę część wyborców, do której dociera tylko przekaz TVP, tak jak PiS odpuściła sobie prawybory i nie dotrze do nich z informacjami, na temat choćby afer partii Jarosława Kaczyńskiego, to jesienią zostanie tylko z triumfem w Wieruszowie.

W Wieruszowie, nazywanym Polską w pigułce odbyły się prawybory.  Wyborcy nie głosowali na konkretnych kandydatów, ale na partie polityczne, a w dniu głosowania nie było ciszy wyborczej. Prawybory w Wieruszowie bywają zbliżone do wyników wyborów. Tak było w 1997 i 2019 roku.

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w prawyborach w Wieruszowie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Publicystyka
Tajwan ma nowego prezydenta. Jak wygląda sytuacja polityczna na wyspie?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Przemysław Czarnek jako homofobiczna twarz PiS szkodzi partii i dzieli społeczeństwo
Publicystyka
Rusłan Szoszyn: Tomasz Szmydt napuszczony na polską ambasadę w Mińsku. Dlaczego Aleksandr Łukaszenko to robi?
Publicystyka
Sondaż: Komisja ds. badania wpływów rosyjskich dzieli Polaków. Wyborcy PiS przeciw
Publicystyka
Jerzy Haszczyński: Polska była proizraelska, teraz głosuje w ONZ za Palestyną