O rety rating

Wyrok w zawieszeniu - tak “Rzeczpospolita” określa ocenę wiarygodności kredytowej Polski wystawioną przez agencję Moody’s.

Aktualizacja: 16.05.2016 08:51 Publikacja: 16.05.2016 08:46

Piotr Kośccielniak

Piotr Kośccielniak

Foto: Fotorzepa/ Waldemar Kompała

Została ona utrzymana na poziomie A2 (czyli szóstym w 21-stopniowej skali - przypomina “Rzeczpospolita”), ale agencja zmieniła perspektywę na negatywną. “Do czasu kolejnej rewizji ratingu przez tę agencję, co nastąpi we wrześniu, rząd musi wykazać, że będzie realizował swój program w sposób, który nie pogorszy kondycji finansów publicznych” - pisze gazeta w artykule “Franki i emerytury mogą nas pogrążyć”.

Informację o utrzymaniu ratingu na dotychczasowym poziomie podaje również “Gazeta Wyborcza”, choć nie na pierwszej stronie. “Oczekiwanie na werdykt agencji Moody’s sterowało nastrojami rynkowymi i temperatura polityczną od dobrych kilku tygodni” - przyznaje “Wyborcza”. “Agencja pozostawiła swoją ocenę wiarygodności kredytowej (...) jednak analitycy obniżyli perspektywę ze stabilnej na negatywną (która jest czymś w rodzaju drogowskazu dla przyszłych decyzji) bo przekonały ich do tego zmiany w polityce fiskalnej, a zwłaszcza zwiększenie wydatków bieżących”.

Skoro nie rating, o którym mówi się od kilku tygodni, to co znalazło się na “czołówce” “Wyborczej”? Informacja, że nasze miasta trują najbardziej w Europie. “Nawet 18 proc. nowotworów płuc w Polsce spowodowanych jest zanieczyszczonym powietrzem” - pisze gazeta. I powtarza dane Światowej Organizacji Zdrowia o 44 tys. przedwczesnych zgonów z powodu brudnego powietrza.

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje o Moody’s krótko: “Rating bez zmian, złoty może odetchnąć”. Ostrzega również, że bogacimy się wolniej, niż rośnie PKB. Jeżeli zestawimy wartość zgromadzonych zasobów finansowych z PKB, okaże się, że jesteśmy w unijnym ogonie. Nadal wyprzedzamy jedynie Litwę, Słowację i Rumunię - pisze “DGP”.

Gazeta informuje również o problemach z inwestycjami planowanymi na gruntach rolnych. “Nie można ustanowić na nich hipoteki w odpowiedniej wysokości. To skutek obowiązującej od kilkunastu dni ustawy o obrocie ziemią”.

“Rzeczpospolita” dotarła natomiast do raportu Państwowej Inspekcji Pracy, z którego wynika, że nawet 600 tys. osób pracuje bez żadnej umowy, przez co do budżetu nie wpływa 10 mld złotych składek i podatków. We wtorek dokument zostanie przedstawiony posłom. PIP, ZUS, NIK, GUS i Ministerstwo Finansów pokażą też, ile państwo traci na nadużywaniu przez nieuczciwych przedsiębiorców umów cywilnoprawnych. “Te raporty do przymiarka do zmiany przepisów i oskładkowania wszystkiego co się da - mówi ekspert Pracodawców RP Witold Polkowski. - Tymczasem wystarczyłoby przestrzeganie obecnie obowiązujących przepisów”. No właśnie.

A co poza polityką i gospodarką?

“Tracimy Chopina” - alarmuje na pierwszej stronie “Rz”. “Nielegalnie wywiezione z Polski rękopisy kompozytora pojawiła się amerykańskich aukcjach. Nasze władze robią za mało, by je odzyskać”. Chodzi o trzy potwierdzenia odbioru honorariów we Francji, własnoręcznie podpisane przez wielkiego kompozytora.

“Wyborcza” pisze natomiast o rosyjskich hakerach atakujących Niemcy. Najpierw wzięli na celownik Bundestag, a teraz centralę CDU, czyli partię Angeli Merkel. “To wojna hybrydowa - przestrzega szef niemieckiego kontrwywiadu”. Hakerzy przyjęli dość prymitywny sposób działania, próbując wysyłać spreparowane e-maile. Prawdopodobnie za akcją stoi grupa hakerów APT28, która zwykle interesuje się przeciwnikami Kremla.

“Rzeczpospolita” zapowiada również czwartkowy wyrok sądu, który ma przybliżyć pastafarian do oficjalnej rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Na Facebooku wyznanie to ma 123 tys. polubień. Odbyły się nawet dwa pastafariańskie śluby. Przedstawiciele “konwencjonalnych” religii są tym oburzeni, zarzucając pastafarianom kpinę z wiary.

W “Newsweeku” jak zwykle o PiS. Tym razem o tym, jak Jacek Kurski robi propagandę.

Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Dlaczego Mentzen nie poprze Nawrockiego
Publicystyka
Marek Migalski: Faworytem w wyborach jest Nawrocki. Trzaskowski musi ryzykować
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Prawicy nikt z ksenofobii nie rozlicza
Publicystyka
Kazimierz Groblewski: Po debatach przed debatą, czyli drugie życie kandydatów po przejściach
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Wiadomo, kto przegra wybory prezydenckie. Nie ma się z czego cieszyć