Bronisław Komorowski: Nie można budzić pesymizmu, bo spadnie zaufanie

Prezydent sugeruje, że jesienią dotknie nas kryzys i drugie exposé premiera otworzy poważne zmiany w świadczeniach państwa. Choć „premier zrobi to w taki sposób, aby nie budować przekonania, że coś nam tu grozi strasznego”

Publikacja: 07.08.2012 12:01

Bronisław Komorowski: Nie można budzić pesymizmu, bo spadnie zaufanie

Foto: W Sieci Opinii

Bronisław Komorowski w Polsat News wyraził przekonanie, że Donald Tusk w jesiennym wystąpieniu przedstawi „twardą ocenę” sytuacji w sytuacji kryzysu gospodarczego UE i Polski.

Zdaniem prezydenta, premier jesienią w drugim exposé przedstawi plan zadań na dalszą część kadencji:

Spodziewam się, że będzie przedstawiona twarda ocena sytuacji, w której skutki niezawinionego przez Polskę kryzysu (…) będą nas dotykały i dotyczyły w coraz większym stopniu. Myślę, że premier przedstawi perspektywę tych skutków dla Unii Europejskiej - jako całości, ale także i dla Polski

Komorowski oczekuje od premiera "stworzenia mechanizmów zwiększających szansę na skuteczne zabezpieczenie przed kryzysem zewnętrznym":

Być może premier wskaże, ale nie sądzę, aby to były bardzo bolesne, trudne do udźwignięcia korekty w dotychczasowych wydatkach, raczej spodziewam się, że będą to propozycje przesunięć, tak aby pieniądze były racjonalnie wydawane (…) Jestem pewien, że premier zrobi to w taki sposób, aby nie budować przekonania, że coś nam tu grozi strasznego.

Komorowski podkreślił, że wielkim wyzwaniem jest odpowiednia reakcja Polski na skutki pogłębiającego się kryzysu w strefie euro.

Kluczem jest przekonanie Polaków do tego, że jesteśmy w stanie obronić się skutecznie. Nie można budzić pesymizmu, nadmiernych obaw, bo to też będzie przenosiło się na spadek zaufania.

Jak dodał, Polska musi szukać swoich szans na nowych rynkach, głównie tzw. gospodarek wschodzących w Azji:

Są rynki, które mogą nam częściowo zrekompensować straty na rynkach krajów ogarniętych kryzysem.

Pytany o zmiany w KRUS, prezydent powiedział: 

Zamożniejsi ludzie, a ich nie brakuje w tej chwili na polskiej wsi, powinni być w coraz większym stopniu obciążani finansowo, w ten sposób, aby sami w coraz większym stopniu dźwigali odpowiedzialność za własną emeryturę, a państwo powinno wspierać tych uboższych, słabszych także na polskiej wsi.

Znamiennie prezydent odparł na pytanie o zmianę w „Karcie Nauczyciela”:

Należy ją zmienić, ale dobrze byłoby pewne uprawnienia, przywileje nauczycielskie, od tej grupy zawodowej wykupić.

Wykupić? Czyżby owa słynna „polityka transakcyjna”? Ale, żeby Bronisław Komorowski tak jawnie posługiwał się pojęciami, które nazwał Jarosław Kaczyński?

Z rozmowy z prezydentem wynika, że a) jesteśmy w przededniu kryzysu i b) pozostaje nam mieć nadzieję, że „Chińczyki trzymają się mocno” – a my nich? Teraz już zrozumieliśmy, czemu pan prezydent osobiście odsłaniał - nie, nie pisał inskrypcji - tablicę ku czci rozmów amerykańsko–chińskich w Warszawie. Oczywiście, że ramach przygotowań na kryzys.

Bronisław Komorowski w Polsat News wyraził przekonanie, że Donald Tusk w jesiennym wystąpieniu przedstawi „twardą ocenę” sytuacji w sytuacji kryzysu gospodarczego UE i Polski.

Zdaniem prezydenta, premier jesienią w drugim exposé przedstawi plan zadań na dalszą część kadencji:

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Publicystyka
Jędrzej Bielecki: Karol Nawrocki w Białym Domu. Niedźwiedzia przysługa Donalda Trumpa
analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne