Pan Bogusław CHRABOTA
Redaktor Naczelny Rzeczpospolita"
W numerze 41 (10070) Rzeczpospolitej z dnia 19 lutego 2015 r., na stronie A11, opublikowany został artykuł Jacka Czaputowicza pt. Nieprzekonujące wyjaśnienia PKW, w którym autor kolejny raz stawia nieuzasadnione zarzuty Państwowej Komisji Wyborczej.
Profesor Jacek Czaputowicz wskazuje, że spadek wiarygodności Państwowej Komisji Wyborczej może skutkować spadkiem wiarygodności instytucji ją powołujących. Tezę te należy rozwinąć i stwierdzić, że spadek wiarygodności Komisji może skutkować spadkiem wiarygodności wybieralnych instytucji państwa. Przyczynić się do tego mogą jednak nie tylko działania lub ewentualne zaniechania samej Komisji, lecz również nieodpowiedzialne wypowiedzi bezpodstawnie atakujące Państwową Komisję Wyborczą prezentowane min. w opiniotwórczych gazetach.
Państwowa Komisja Wyborcza w piśmie znak ZPOW-051-115 z dnia 3 lutego 2015 r., (adresowanym do Redaktora Naczelnego Rzeczpospolitej" i podanym do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji pod adresem http://pkw.gov.plwyiasnienia-komunikaty-i-informaciepanstwoweikomisii Wyborczeiwyíasnieniepanstwoweikomisii-wyborczei-dnia-3-lutego2015-r-sprawie artykuly-wrzeczpospolitejpt-sukces-pslwciaz-podejrzany.html), stanowiącym odpowiedź na zarzuty zawarte w poprzednim artykule autorstwa profesora Czaputowicza pt. Sukces PSL wciąż podejrzany" („Rzeczpospolita" z dnia 3 lutego 2015 r.), wskazała, że w celu zwiększenia możliwości kontroli społecznej nad przebiegiem wyborów od lat podaje do publicznej wiadomości na tzw. wizualizacyjnej stronie internetowej, m. in. wyniki głosowania ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Komisja podkreśliła także, iż planowała podanie do publicznej wyników głosowania ze wszystkich protokołów głosowania sporządzonych przez obwodowe komisje wyborcze w wyborach samorządowych w 2014 r., niezwłocznie po ich zatwierdzeniu przez właściwe terytorialne komisje wyborcze. Wskazała również, że na stronie internetowej Komisji udostępnione są wyniki z większości obwodów głosowania. Komisja wyjaśniła także dlaczego dotychczas nie ma na stronie wyników głosowania z pozostałych obwodów i zagregowanych danych dotyczących wyników wyborów w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego, w większym zakresie niż prezentowane dotychczas.
Profesor Jacek Czaputowicz po zapoznaniu się z tymi wyjaśnieniami Komisji Wskazuje, że Komisja zmieniła ugruntowaną praktykę udostępniania pełnych danych dotyczących wyników głosowania" i dalej, że PKW przyznała sobie prawo do określania zakresu publikowanej informacji o wynikach głosowania."