Przegląd prasy Jacka Lutomskiego: Groźny terroryzm, a Szyc po drzewach łazi

Na pierwszych stronach "Rzeczpospolitej", "Gazety Wyborczej" i tabloidów wraca temat wtorkowych zamachów w Brukseli.

Aktualizacja: 24.03.2016 06:46 Publikacja: 24.03.2016 06:32

Jacek Lutomski

Jacek Lutomski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

W analizie zatytułowanej „Dżihadyści niszczą jedność Europy“ Jędrzej Bielecki pisze w Rzeczpospolitej": „Detonując bomby w Brukseli, islamscy fundamentaliści uderzyli w serce zjednoczonej Europy. Na razie symbolicznie. Ale jeśli w najbliższych miesiącach Unia nie stawi skutecznego oporu dżihadystom, jej przetrwanie stanie pod znakiem zapytania. A wraz z nim gospodarczy dobrobyt, który zapewnia już trzeciemu pokoleniu Europejczyków".

A w konkluzji autor pisze: „Ale Unia jest teraz w tak złej kondycji, że potrzebuje wsparcia, a nie kolejnych wrogów. Od 12 lat to nasz kraj korzysta na integracji najbardziej ze wszystkich państw Wspólnoty. Gdy dżihadyści dobiją Unię, także Polska może zapłacić za to najwięcej".

Oba dzienniki piszą też o nowym projekcie ustawy antyterrorystycznej. "GW" ("Agencja bierze wszystko") twierdzi, że ma go dziś ogłosić minister Mariusz Błaszczak. "Stałe łącze niemal do wszystkich wrażliwych danych o obywatelu, dostęp do tajemnicy bankowej i prowadzenie wykazu osób mogących mieć związek z terroryzmem. Te uprawnienia ma dać ABW ustawa antyterrorystyczna".

Natomiast "Rzeczpospolita" w materiale "Przepisy zniechęcą przybysza" twierdzi, że projekt zostanie ogłoszony dopiero po świętach: "PiS zaostrza retorykę wobec imigrantów. To przygotowanie gruntu pod zapisy ustawy antyterrorystycznej. Politycy PiS o projekcie ustawy antyterrorystycznej, który zostanie opublikowany po świętach, wypowiadają się bardzo niechętnie. – Pracuje nad nim kilka osób, nawet najważniejsi ministrowie nie dostali materiału do rąk – mówi nam osoba z rządu. Projekt ustawy antyterrorystycznej PiS chciał „odpalić” jesienią. Po ataku terrorystów w Brukseli rząd postanowił wprowadzić go w trybie pilnym."

"Polska będzie następna?" - pyta "Fakt" i odpowiada: "Albo my ich, albo oni nas! Francuski wywiad alarmuje, że armia dżihadystów szykuje kolejne zamachy, Polska może być kolejnym celem. Nie czas na łzy".

Jedynie "Gazeta Polska Codziennie" na pierwszej stronie informuje optymistycznie "Służby państwa są przygotowane do zabezpieczenia ŚDM i szczytu NATO", a w nadtytule stwierdza: "Możemy czuć się bezpiecznie".

Natomiast "Dziennik Gazeta Prawna" za najważniejszy temat numeru uznał "Niewidzialną rękę SKOK-ów" i w artykule stwierdza: "Kontrowersyjne rozporządzenie resortu finansów dotyczące rachunkowości kas w dużej części przygotowali sami zainteresowani. Rozporządzenie może zasadniczo zmienić sytuację kas, ponieważ określa m.in. sposób wyceny aktywów". Do tego projektu zastrzeżenia zgłosiły Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski.

Z istotnych głosów polityków, które dziś pojawiły się w prasie warto zauważyć wywiad Kazimierza M. Ujazdowskiego w cyklu „Rozmów czwartkowych“ „Rzeczpospolitej“„Liczę na ruch prezydenta“: "Zwracam uwagę na to, co umknęło uwadze komentatorów. W razie przedłużającej się nieobecności Trybunału Konstytucyjnego to Sąd Najwyższy może stać się cząstkowym sądem konstytucyjnym. Nie będę zdziwiony, jeśli będzie stwierdzał niekonstytucyjność ustaw w trakcie rozpatrywania indywidualnych spraw. Prawo, podobnie jak polityka, nie znosi próżni."

"Rzeczpospolite" ustaliła, że "UE blokuje Polsce obrotowy". Jeden ze sztandarowych pomysłów rządu staje pod znakiem zapytania. "Komisji Europejskiej nie podoba się pomysł obłożenia sprzedaży detalicznej dodatkowym podatkiem – obrotowym. Jak się dowiadujemy, brukselscy urzędnicy naciskają na Warszawę, ślą pismo za pismem, blokując prace nad projektem."

Po tych smutnych i ważnych tekstach pora na nutę optymizmu. Ważną informacje dla roznoszącego prezenty wielkanocnego zająca znajdziemy na stronach ekonomicznych "Rzeczpospolitej" („Rekord w eksporcie zabawek“): "W ubiegłym roku wysłaliśmy w świat lalki, misie, gry i rowery za prawie 4,6 mld zł. Kraje Unii Europejskiej, a przede wszystkim Niemcy, gdzie trafia jedna trzecia sprzedaży, to główne kierunki polskiego eksportu zabawek, gier i artykułów sportowych. Jak wynika z danych GUS, w minionym roku pobił on kolejny rekord, rosnąc do niemal 4,6 mld zł. To prawie o 59 proc. więcej niż wynik z wyjątkowo udanego 2014 r."

W "Fakcie" ciekawa informacja rodzinno-wiosenna: "Szyc uczy córkę łazić po drzewach" Znany aktor poświęca czas 12-letniej Soni. "Ale fajny z niego tata" - zachwyca się tabloid. Pewnie, że fajny i pedagog niezły - od młodości uczy, jak brać udział w medialnych ustawkach.

Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Wiadomo, kto przegra wybory prezydenckie. Nie ma się z czego cieszyć
Publicystyka
Pytania o bezpieczeństwo, na które nie odpowiedzieli Trzaskowski, Mentzen i Biejat
Publicystyka
Joanna Ćwiek-Świdecka: Brudna kampania, czyli szemrana moralność „dla dobra Polski”
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jaka Polska po wyborach?
Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi