Jacek Lutomski

Jacek Lutomski

dziennikarz i felietonista, redaktor prowadzący Dział Kultury

Węgry: Nie żyje wdowa po ministrze obrony w rządzie Nagya

W niedzielę zmarła Judith Gyenes, wdowa po Pálu Maléterze, ministrze obrony narodowej Węgier w rządzie Imre Nagya, premiera straconego przez komunistyczny reżim.

30. rocznica upadku muru berlińskiego

W 30. rocznicę upadku muru berlińskiego odbędzie się wiele imprez.

„Alicja w krainie czarów”: piękna i dziwna bohaterka

„Alicja w krainie czarów” od ponad półtora wieku fascynuje dzieci i dorosłych. Kolejne wcielenie niezwykłej bohaterki obejrzeć będzie można w stołecznym Teatrze Lalka. Premiera w sobotę, 8 grudnia.

Grzegorz Turnau jako dziadek

Grzegorz Turnau przygotował niezwykły spektakl dla najmłodszych widzów. 2 czerwca odbędzie się ostatnia w tym sezonie premiera w warszawskim Teatrze Lalka.

Wspominając Janis Joplin

Urodziła się 19 stycznia 1943 roku. Janis Joplin - gdyby żyła, w najbliższy piątek obchodziłaby 75 urodziny. Dramatyczne losy rockowej piosenkarki i jej utwory były kanwą wielu filmów, książek i spektakli. Jednym z nich jest monodram muzyczny "Moja mama Janis", w którym występuje Jolanta Litwin-Sarzyńska.

Rocznica premiery "Listy Schindlera"

30 listopada 1993 roku odbyła się światowa premiera "Listy Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga, na polskie ekrany film trafił miesiąc później. Największe triumfy twórcy święcili niespełna cztery miesiące później, kiedy w oscarową noc zgarnęli siedem statuetek.

Chińczycy omijają Polskę, a Kwaśniewski z psem - przegląd prasy Jacka Lutomskiego

Na pierwszych stronach gazet Turcja i choć nie są to tematy czołówkowe gazety poświęcają referendum wiele miejsca.

Przegląd prasy: Życie to nie ceremonia Oscarów

Żadna z dzisiejszych gazet nie zanotowała tak efektownej wpadki, jak pomylenie najważniejszych filmów w trakcie gali Oscarów. Tym gazety zajmą się jutro, dziś są jak najbardziej poważne.

Przegląd prasy: Kto sprząta biurko wpływowego prezesa Kaczyńskiego

Dziś na pierwszych stronach gazet króluje prawo, a raczej bezprawie.