Ani słowa o Smoleńsku

Tytułową obietnicę kieruję do tych wszystkich z Państwa, którzy źle znieśli rocznicową nawałnicę, jaka przetoczyła się w miniony weekend przez media elektroniczne.

Aktualizacja: 11.04.2016 07:52 Publikacja: 11.04.2016 07:45

Krzysztof Adam Kowalczyk

Krzysztof Adam Kowalczyk

Foto: Fotorzepa, Adam Bogacz

Dzisiejsze wydania gazet przyniosły całkiem sporo innych informacji. Choćby o możliwym wpływie „Panama papers” na decyzję Brytyjczyków w planowanym na 23 czerwca referendum, które przesądzi o ewentualnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. Byłoby ponurym żartem historii gdyby o przyszłości Unii zdecydowała działalność pewnej kancelarii prawnej i niezbyt wysoka inwestycja chcącego uniknąć podatków ojca brytyjskiego premiera Davida Camerona. "Populiści uwodzą Brytyjczyków" - komentuje Jędrzej Bielecki.

Nie ma chyba brytyjskiej gazety, która dziś nie zajmowałaby się „Panama papers” i finansami rodziny Cameronów. „Guardian” pisze, że przedstawiciel fiskusa wyznaczony do wyjaśnienia afery w przeszłości doradzał w kancelarii prawnej jak inwestować w rajach podatkowych i zastanawia się, do jakiego stopnia elita polityczna ustanawia prawa kierując się zawartością własnych kieszeni. 

A skoro o finansach rodzinnych i nadużyciach mowa, to „Rzeczpospolita” pisze o krucjacie, jaką ZUS prowadzi przeciwko firmom umożliwiającym wyłudzanie wysokich zasiłków macierzyńskich (nawet po 7 tys. zł miesięcznie). 

„Gazetę Wyborczą zajmuje natomiast kłopotliwe domino, jakie zafundowała rodzicom (tym uczciwym) i samorządom nowa polska władza. Sześciolatki, które nie pójdą do szkoły zablokują w przedszkolach miejsca przeznaczone dla najstarszego rocznika ze żłobków. W efekcie te przyjmą znacznie mniej dzieci pozostawiając w kłopotliwej sytuacji matki chcące wrócić z macierzyńskiego do pracy.

W „Rzeczpospolitej” ciekawa analiza, z której wynika, że zaproponowana przez Komisję Europejską likwidacja 0-proc. VAT przy transakcjach wewnątrzunijnych zlikwiduje karuzele vatowskie i pozwoli polskiemu rządowi zasypać lwią część dziury budżetowej. Pod warunkiem jednak, że zmiany wejdą w życie w tempie sprinterskim. Przypomnijmy, że nadal brak finansowania programu 500+ na 2017 r.

Pod niepokojącym tytułem „Rząd buduje więzienia” „Dziennik Gazeta Prawna” informuje o specyficznej ofensywie inwestycyjnej.  Do końca roku w takich przybytkach ma powstać około tysiąc miejsc dla rodaków wracających z emigracji w kajdankach. Nie takie powroty mieli politycy na myśli, namawiając emigrantów do powrotu na ojczyzny łono...

Na deser zaserwuję Państwu tekst z „Wyborczej” o browarach rzemieślniczych, które jak grzyby po deszczu wyrastają w naszym kraju

Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Wiadomo, kto przegra wybory prezydenckie. Nie ma się z czego cieszyć
Publicystyka
Pytania o bezpieczeństwo, na które nie odpowiedzieli Trzaskowski, Mentzen i Biejat
Publicystyka
Joanna Ćwiek-Świdecka: Brudna kampania, czyli szemrana moralność „dla dobra Polski”
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jaka Polska po wyborach?
Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi