Aktualizacja: 20.05.2016 08:18 Publikacja: 20.05.2016 08:18
Artur Osiecki
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Spór ten, a dokładnie brak widoków na jego rozwiązanie coraz bardziej rzutuje niestety na relacje Warszawy z Brukselą. I temu tematowi swoją czołówkę pt."KE: demokracja zagrożona", a także kilka innych tekstów poświęciła dzisiejsza "Rzeczpospolita". Na pierwszej stronie naszej gazety można przeczytać, że gotowa już, choć jeszcze nie przyjęta i nie opublikowana, opinia Komisji Europejskiej o stanie praworządności w Polsce jest bardzo krytyczna. Bruksela jest coraz bardziej zniecierpliwiona tym co się dzieje lub raczej nie dzieje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego (TK) i stawia polskiemu rządowi ultimatum, w myśl którego oczekuje uregulowania sprawy do najbliższego poniedziałku. Zważywszy ile już trwa "wymiana ognia" na linii rząd – TK do tak szybkiego zakończenia sporu zapewne nie dojdzie. Tym bardziej, że rząd jest zdziwiony, bo ponoć ostatnia, wtorkowa rozmowa premier Beaty Szydło z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem była dobra, a premier wyszła z ofertą najdalej jak dotychczas idących ustępstw ze strony rządu. Realia są jednak takie, że przed zbliżającym się szczytem NATO w naszej stolicy na linii Warszawa- Bruksela robi się coraz bardziej gorąco lub jak kto woli chłodno.
Kreml nieprzypadkowo wziął na celownik polski konsulat generalny w północnej stolicy Rosji. Uderza w ten sposób w miejscową Polonię, ale też w rosyjskie środowiska niezależne.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
Plan PiS był prosty: w dniu konwencji KO w Gliwicach pokazać, że Karol Nawrocki jest blisko ludzi, i to tych najbardziej poszkodowanych, a nie aktywu partyjnego. Strategia godna Jacek Kurskiego.
Pogłoski o śmierci Zachodu są mocno przesadzone. Paryż uderza w miękkie podbrzusze kremlowskiej propagandy. Kiedy Emmanuel Macron zamieszcza zdjęcie z wnętrza wyremontowanej katedry Notre-Dame i pisze „to jest Francja”, sprzedaje Putinowi fangę w nos.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Konwencja KO w Gliwicach miała pokazać impet w prekampanii Rafała Trzaskowskiego. Jednak nie tylko o energię uczestników tu chodziło, ale też o pokazanie, że kandydat KO i jego sztab wyciągnęli lekcję z przeszłości. I nie chodzi tylko o 2020 rok.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas