Silne wsparcie dla obrony Mladicia

Były wysłannik ONZ do Bośni i Hercegowiny - Yasushi Akashi, w kolejnym dniu procesu Ratko Mladicia w Hadze powiedział, że to rząd bośniacki nie chciał trwałego zawieszenia broni zarówno w 1994 roku, jak i w 1995, w przeciwieństwie do Serbów.

Publikacja: 24.11.2015 13:57

Ratko Mladić. Fot. Evstafiev Mikhail/ lic. CC BY-SA 3.0

Ratko Mladić. Fot. Evstafiev Mikhail/ lic. CC BY-SA 3.0

Foto: Wikimedia Commons

Zeznając jako świadek obrony Mladicia, japoński dyplomata tłumaczył w poniedziałek, że Serbowie w chwili podpisywania Układu Pokojowego z Dayton, kontrolowali aż 80 proc. terytorium Bośni, a mimo to zgodzili się na znaczne ustępstwa.

Co więcej, Akashi dodał, że armia bośniacka była "aktywnie wspierana militarnie" przez Amerykanów, Niemców i niektóre kraje islamskie. Warto zauważyć, że to już kolejne z serii zeznań, dające mocne wsparcie obrońcom Ratko Mladicia przed trybunałem haskim.

Były dowódca armii bośniackich Serbów jest sądzony za ludobójstwo w Srebrenicy, podczas okupacji miasta w lipcu 1995 roku oraz ostrzał Sarajewa. W ubiegłym tygodniu, Ostoja Marjanovic zeznając przed Trybunałem w Hadze, zasugerował, że za złożenie ciał do masowych grobów w kopalniach, może odpowiadać policja, a nie podwładni Mladicia. Natomiast we wrześniu, świadek Zorica Subotic powiedziała, że armia bośniackich Serbów nie jest odpowiedzialna za ataki moździerzowe w Sarajewie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Przestępczość
Polak zamordowany w okolicach Aten. Greckie media podały nazwisko
Przestępczość
Nadzy Etiopczycy na ulicach Lubina - to ofiary brutalnego porwania
Przestępczość
Japonia: Pierwsza egzekucja od 2022 roku. Stracono „zabójcę z Twittera”
Przestępczość
Wietnam kończy z karaniem śmiercią za wywoływanie wojny
Przestępczość
Strzelanina w USA. Wśród ofiar ośmiomiesięczne dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama