Żywność tanieje, ale nie w sklepach

Październik był siódmym z rzędu miesiącem spadków cen żywności na rynkach światowych. Z tego trendu wyłamały się tylko zboża. To efekt przejściowej niepewności związanej z przedłużeniem umowy o eksporcie zbóż z Ukrainy.

Publikacja: 10.11.2022 03:00

Żywność tanieje, ale nie w sklepach

Foto: Adobe Stock

To, co dzieje się na światowych rynkach żywności, śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Po wybuchu wojny w Ukrainie w marcu wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu jednak ceny żywności systematycznie spadają. FAO podała właśnie, że w październiku jej indeks cen żywności miał 135,9 pkt, czyli praktycznie nie zmienił się w porównaniu z wrześniem, a wyższe światowe ceny zbóż niemal zrównoważyły niższe ceny innych artykułów spożywczych. Od szczytu z marca jest już niżej o 23,8 pkt, czyli o 14,9 proc. Był jednak równocześnie o 2,7 pkt (czyli 2 proc.) powyżej notowania z października 2021 r.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Przemysł spożywczy
Polacy kupują coraz więcej kawy, chociaż drożeje
Przemysł spożywczy
Do sklepów trafi różowy sos od koncernów Heinz i Mattel. Efekt sukcesu „Barbie”
Przemysł spożywczy
Włoska restauracja daje darmowe wino klientom. Warunkiem posiłek bez telefonu
Przemysł spożywczy
Polacy przestaną kupować chiński miód? Mogą na to wpłynąć nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przemysł spożywczy
FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku