Żywność tanieje, ale nie w sklepach

Październik był siódmym z rzędu miesiącem spadków cen żywności na rynkach światowych. Z tego trendu wyłamały się tylko zboża. To efekt przejściowej niepewności związanej z przedłużeniem umowy o eksporcie zbóż z Ukrainy.

Publikacja: 10.11.2022 03:00

Żywność tanieje, ale nie w sklepach

Foto: Adobe Stock

To, co dzieje się na światowych rynkach żywności, śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Po wybuchu wojny w Ukrainie w marcu wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu jednak ceny żywności systematycznie spadają. FAO podała właśnie, że w październiku jej indeks cen żywności miał 135,9 pkt, czyli praktycznie nie zmienił się w porównaniu z wrześniem, a wyższe światowe ceny zbóż niemal zrównoważyły niższe ceny innych artykułów spożywczych. Od szczytu z marca jest już niżej o 23,8 pkt, czyli o 14,9 proc. Był jednak równocześnie o 2,7 pkt (czyli 2 proc.) powyżej notowania z października 2021 r.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Przemysł spożywczy
Zniknęły procenty. Fatalna pomyłka producenta popularnego polskiego piwa
Przemysł spożywczy
Kotlet hodowany z komórki powstanie w Polsce? NCBiR dał 9 mln na badania
Przemysł spożywczy
Restauracje znów na fali. Boom na foodtrucki i posiłki zamawiane online
Przemysł spożywczy
Kolejna ukraińska sieć próbuje sił w Polsce. Tym razem chodzi o kawiarnie
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Przemysł spożywczy
Znika polski browar z tradycjami. Sąd ogłosił upadłość