Sawicki: będą dopłaty do przechowywania mięsa wieprzowego

Komisja Europejska rozesłała projekt rozporządzenia, zakładającego dopłatę do przechowywania mięsa wieprzowego.

Publikacja: 23.02.2015 15:54

Sawicki: będą dopłaty do przechowywania mięsa wieprzowego

Foto: Bloomberg

PAP

Propozycja Komisji Europejskiej zakładająca dopłaty za przechowywanie mięsa wieprzowego jest jedną z odpowiedzi na postulaty rolników domagających się m.in. interwencji na rynku wieprzowiny - powiedział poniedziałek minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sawicki poinformował, że w poniedziałek Komisji Europejska rozesłała projekt rozporządzenia, zakładającego dopłatę do prywatnego przechowalnictwa mięsa wieprzowego.

"Protestujący domagali się skupu interwencyjnego, dopłat do kilograma skupionego żywca. Mam dla rolników dobrą wiadomość. W poniedziałek KE rozesłała projekt rozporządzenia, w którym zakłada dopłatę do przechowalnictwa prywatnego" - podkreślił minister.

Sawicki dodał, że dopłaty miałyby wynieść od 210 do 305 euro za sto kilogramów przechowywanego mięsa i miałyby obowiązywać od trzech do pięciu miesięcy. "Zakłady przetwórcze, które mają zapasy wieprzowiny w magazynach, o takie dopłaty będą mogły się ubiegać" - oświadczył.

Minister podkreślił, że dopłaty w tej sprawie były negocjowane z KE od lipca ub.r.

Według Sawickiego z informacji płynących ze strony Komisji wynika też, że będzie można rozłożyć należne opłaty za przekroczenie kwot mlecznych na okres trzech lat.

"Będziemy zabiegali, aby ten okres wynosił pięć lat. A jeśli nawet będą to tylko te trzy lata, jest to bardzo duże zmniejszenie bieżących obciążeń gospodarstw produkujących mleko, a więc kolejny postulat powinien być z zadowoleniem przyjęty przez rolników" - zauważył.

System kwot reguluje rynek mleka w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Każde z państw członkowskich ma przypisaną określoną ilość mleka, jaką może wyprodukować. Z wstępnych kalkulacji wynika, że w tym roku rozliczeniowym producenci z Polski narażeni są na ponad 200 mln euro kary za nadprodukcję. Dla porównania w zeszłym roku kara ta wyniosła 46 mln euro. Ten rok rozliczeniowy jest ostatnim, w którym obowiązują ograniczenia.

Minister przypomniał, że w związku z prowadzonymi przez rolników protestami, w resorcie powstały zespoły robocze, które mają przedstawić rozwiązania problemów poszczególnych rynków rolnych.

"Siedemnaście organizacji rolniczych złożyło wtedy dwanaście postulatów, z tych dwunastu postulatów siedem było zrealizowanych, trzy w trakcie realizacji, a dwa miały charakter sporny" - podkreślił Sawicki. Przypomniał, że oprócz kwestii kwot mlecznych jak i interwencji na rynku trzody chlewnej, rolnicy podnosili kwestię przyspieszenia dopłat bezpośrednich.

"Na dzień dzisiejszy wypłaciliśmy już prawie 12,5 mld zł, są one na kontach rolników. To jest ponad 80 proc. z 14 mld należnych środków do 15 czerwca" - powiedział minister.

Sawicki przypomniał, że rolnicy domagają się też większych odszkodowań za szkody w uprawach wyrządzonych przez dziki. Podkreślił, że w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przedłużyła działanie rozporządzenia z października ub.r., które podnosi poziom pomocy de minimis o 6,1 mln zł.

"Rolnicy już od piątku składają wnioski o należne im wsparcie. Będzie to wsparcie do wysokości strat oszacowanych przez ośrodki doradztwa rolniczego, ale nie więcej niż 15 tys. euro na gospodarstwo" - zaznaczył.

Zdaniem Sawickiego współpraca z organizacjami rolniczymi w ramach zespołów powinna trwać dalej. "Chciałbym, żeby te zespoły miały charakter pracy ciągłej, a nie tylko okazjonalnej w związku z protestami, jakie miały miejsce" - podkreślił.

W lutym trwają protesty rolnicze, w których biorą udział: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Rolnicy blokują drogi, a także od zeszłego tygodnia protestują pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Domagają się m.in. interwencji na rynkach wieprzowiny i mleka oraz odszkodowań za starty w uprawach poniesione przez dziki.

Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego