Wchodząca w życie ustawa wprowadza inne zasady wyceny prądu dla mieszkań

Spółdzielnie i wspólnoty muszą złożyć ponownie oświadczenie o energii elektrycznej. Dzięki temu w 2023 r. skorzystają z maksymalnej ceny na poziomie 785 zł...

Prawo budowlane: to będzie rok pod znakiem cyfryzacji

Zmiana prawa budowlanego wprowadza możliwość prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu w formie elektronicznej.

Podatek od nieruchomości w 2023 r. może być wyższy

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości obowiązujące od 2023 r. zostały podniesione.

Zmiany w 2023 r. prawo budowalne, energetyczne i ochrona środowiska

Zmiana prawa budowlanego wprowadza m.in. możliwość prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu w formie elektronicznej.

Robert Pindor: CPK - strata wywłaszczanych

Zamiast uregulowania uczciwej wyceny nieruchomości wywłaszczanych na cele budowy lotniska, rząd zdecydował się na rozwiązanie najbardziej niekorzystne dla...

Chaos z opomiarowaniem grzejników w blokach

Zarządcy nieruchomości nie wiedzą, czy obowiązywał ich termin na instalację podzielników ciepła do 24 grudnia. Mają problem z interpretacją rozporządzenia.

Artur Soboń: Podatek za pustostany i powrót ulgi na wynajem

Chcemy utrzymać wysoki poziom podaży mieszkań, ale też ograniczyć ich wykupywanie przez fundusze inwestycyjne – mówi Artur Soboń, wiceminister finansów.

Minister Soboń zdradza, jak będą opodatkowane pustostany

Właściciele nieużywanych mieszkań mają płacić większe podatki – wynika z planów rządu, o których mówi wiceminister finansów Artur Soboń.

Pierwsze Mieszkanie. Rząd ogłosił kolejny program z dopłatami "od państwa"

Państwo pomoże osobom do 45. roku życia w spłacie kredytów zaciągniętych na pierwsze mieszkanie - wynika z najnowszego programu mieszkaniowego, który zapre...

"Czyste Powietrze": wyższe progi dochodowe i dotacje

Wyższe progi dochodowe i niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie w kolejnej odsłonie programu „Czyste Powietrze” mają zachęcić Polaków do jeszcze większych...

Koniec użytkowania wieczystego? Samorządy nie chcą oddawać ogródków

Gminy nie chcą ustawy o likwidacji użytkowania wieczystego. Uważają, że na niej stracą, a do tego pokłócą się z działkowcami.

Gdzie jest najbliższy schron? Nie wiadomo kto ma to ludziom powiedzieć

W polskich przepisach w sprawie obrony cywilnej jest luka, która szczególnie niepokoi w obliczu agresji Rosji na Ukrainę: nie jest jasne, kto odpowiada za...

Za budowę domu do więzienia - prawo karne w budowlance

Zastosowanie prawa karnego w procesie budowlanym może niepokoić, ale nie dziwić. Pozwalają na to nowe ustawy dotyczące realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Ustawa deweloperska: Niepewność kupca i sprzedawcy

Nabywcy nie są w stanie stwierdzić na podstawie oferowanych im umów, według której ustawy deweloperskiej kupują dom lub mieszkanie.

Kto musi odśnieżać i co grozi za zaniedbania

Chodnik, brama, dojście do mieszkania, a nawet ścieżka na prywatnej działce sklepu mają być uprzątnięte ze śniegu, a przede wszystkim bezpieczne.

Ustawa ma rozwiązać problem ze scalaniem gruntów wiejskich

Grunty rolne i leśne, które zostały scalone, ale nadal borykają się z przeciągającym się postępowaniem scaleniowym będą miały uporządkowany stan prawny.

W 2023 roku będą duże zmiany w prawie budowlanym

Nowe przepisy, które wejdą w życie w 2023 r. rozsiane są po kilku ustawach. W 2023 r. wejdzie w życie 130.wersja prawa budowlanego. Ministerstwo Rozwoju i...

Opłaty lokatora nie są przychodem właściciela

Podatek od nieruchomości obciążający najemcę nie ma wpływu na rozliczenia wynajmującego. Skarbówka potwierdza to w interpretacjach.

Właściciele domów w budowie zapłacą krocie za prąd

Rząd nie przewidział żadnej formy wsparcia dla osób zużywających energię elektryczną przy budowie domu jednorodzinnego na własne potrzeby.

Sąd Najwyższy rozwiązał problem dziury w ścianie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota może zgodzić się na wykucie przejścia dla dwóch sąsiadów pod warunkiem, że będzie na to pozwolenie budowlane.