Świadectwo energetyczne budynków i lokali wprowadziła nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. Będzie ono potrzebne przy obrocie, najmie, ale też po remoncie. Dla domu koszt wydania takiego zaświadczenia przez rzeczoznawcę wyniesie od 300 do 700 zł. Cena będzie zależała od zakresu audytu.
Warto jednak zachować czujność, bo jak grzyby po deszczu pojawiają się firmy oferujące audyt energetyczny nie tylko za niższą cenę, ale nawet za darmo.
– Żaden audytor nie zadzwoni z anonimowego numeru i nie złoży takiej oferty – zapewnia Wojciech Ziółkowski, specjalista z zakresu efektywności energetycznej budynków, członek stowarzyszenia SAPE. – Ustawodawca wyraźnie określił, że tylko uprawniony audytor może oferować taką ekspertyzę. A takich można znaleźć w Wykazie Uprawnionych do Świadectw na stronach rządowych.
W art. 5 i 17 ustawy oraz art. 14 ust. 1 prawa budowlanego dokładnie określono, kto i w jakiej formie wydaje taki dokument.
– Świadectwo ważne będzie przez dziesięć lat. Jeżeli w tym czasie przeprowadzimy remont budynku ze zmianami mającymi wpływ na zużycie energii, trzeba będzie wystąpić o nowe, potwierdzające wskaźniki energetyczne – podkreśla ekspert rynku energetycznego Bartłomiej Kupiec.