Resort rozwoju wysłał do KPRM projekt ustawy ograniczającej możliwość skupowania mieszkań m.in. przez zagraniczne fundusze inwestycyjne.

Zgodnie z projektem ograniczenie hurtowego skupu mieszkań będzie dotyczyło każdego kolejnego mieszkania powyżej piątego. Aby nie podlegać reżimowi ustawy, będzie można zakupić lokal mieszkalny raz na 12 miesięcy. Każde kolejne mieszkanie w danym roku będzie oznaczało konieczność zapłaty 6 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem ekspertów taka propozycja przepisów będzie nieskuteczna, nie wpłynie ani na dostępność mieszkań, ani na ceny. - Jak pojawi się obawa zapłacenia wyższego podatku PCC, to ludzie „przepiszą” nieruchomość na dzieci, aby nie przekroczyć limitu lub kupią dom, który jest wyjęty z projektu ustawy – mówił "Rzeczpospolitej" ekspert rynku budownictwa i nieruchomości Mariusz Okuń.

Co istotne projekt ustawy nie obejmie nabycia domów jednorodzinnych, które będzie można kupować bez ograniczeń.

Czytaj więcej

Nowy podatek przy zakupie szóstego mieszkania. Jak go uniknąć?

Polska Agencja Prasowa zapytała resort, w jaki sposób zostanie ograniczone nabywanie jednego mieszkania częściej niż raz na rok. MRiT wyjaśniło, że "zabezpieczeniem będzie składane przed notariuszem oświadczenie pod odpowiedzialnością karną".

Co więcej, jak wyjaśnił resort rozwoju, wobec umowy będzie można stwierdzić nieważność zgodnie z art. 58 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

Czytaj więcej

Sześć procent podatku od hurtowego zakupu mieszkań

Na pytanie, czy ograniczenia dla osób posiadających co najmniej 5 mieszkań w nabywaniu kolejnych nie będą zachęcać do omijania przepisów, np. poprzez zapisywanie nieruchomości na dzieci, resort odpowiedział Polskiej Agencji Prasowej, że możliwość omijania przepisów poprzez darowizny zostanie ograniczona.