Szczepienia studentów bez prawa weryfikacji

Uczelnie medyczne nie mają narzędzi prawnych, by sprawdzić, czy ich studenci zaszczepili się na covid. Resort zdrowia rozważa nową regulację ustawową.

Publikacja: 01.02.2022 19:05

Szczepienia studentów bez prawa weryfikacji

Foto: Adobe Stock

Uczelnie medyczne nie wiedzą, na jakiej podstawie mają egzekwować obowiązek zaszczepienia się najpóźniej do 1 marca br. przeciw Covid-19 od studentów kierunków przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego. W rozporządzeniu w tej sprawie brak uprawnień do sprawdzania certyfikatu covidowego czy choćby pytania studiujących o szczepienie.

Rektorzy pytają resort

– Szacujemy, że ponad 90 proc. studentów i pracowników kierunku lekarskiego jest w pełni zaszczepionych. Pierwsze szczepienie przyjęli już w grudniu 2020 r. jako przedstawiciele tzw. grupy zero. Nie mamy jednak jak tego sprawdzić, bo brakuje narzędzi prawnych, które zezwalałyby uczelni na dostęp do tej informacji – mówi dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego, który prowadzi studia na kierunku lekarskim od 2014 r.

Czytaj więcej

Niezaszczepiony medyk od marca ryzykuje zwolnieniem z pracy

Podobnie jest na innych uczelniach medycznych. Niektóre, jak Warszawski Uniwersytet Medyczny, wydają komunikaty w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19, ale nie wiedzą jeszcze, jak będą sprawdzać, czy studenci są zaszczepieni.

Dlatego na prośbę Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) wystąpiła do resortu zdrowia o wydanie rozporządzenia pozwalającego uniwersytetom medycznym wdrożyć w życie rozporządzenie z 22 grudnia 2021 r.

W odpowiedzi Małgorzata Zadorożna, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia, poinformowała, że trwają rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki w sprawie uzgodnienia jednolitego stanowiska w tej sprawie i jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma przesłać formalną odpowiedź.

Możliwa nowa ustawa

Zapewniła, że jeśli urzędnicy uznają, że potrzebny jest dodatkowy przepis umożliwiający weryfikację certyfikatów covidowych, to będzie on przygotowany w trybie pilnym i możliwie jeszcze w lutym zostanie uregulowany ustawą.

Dlatego władze większości uczelni medycznych przyjęły postawę wyczekującą.

– Czekamy na wytyczne Ministerstwa Zdrowia – przyznaje Marta Wojtach, rzeczniczka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na którym na 16 kierunkach studiuje ponad 10 tys. osób.

Sami wykładowcy i nauczyciele przedmiotów klinicznych nie wyobrażają sobie, by niezaszczepieni studenci mieli kontakt z pacjentami. Zwracają uwagę, że wielu chorych ma obniżoną odporność i jest szczególnie podatnych na covid.

Podstawa prawna:

DzU z 2021 r., poz. 2398

Grzegorz Rutkowski radca prawny, partner w kancelarii SQUARE Tax & Legal

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii jest krótka. Nakłada obowiązek szczepień na osoby wykonujące zawód medyczny, osoby świadczące usługi farmaceutyczne i studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, ale nie daje ani uczelniom, ani pracodawcom narzędzi, by weryfikować fakt zaszczepienia. Zgodnie z RODO w pewnych sytuacjach studenci mogliby udostępniać dane dobrowolnie – na podstawie zgody. Jeżeli jednak od okazania zaświadczenia uzależniony byłby np. wstęp studentów na zajęcia, to z dobrowolnością nie miałoby to nic wspólnego. Samo zapoznanie się z informacją o szczepieniu, a także stworzenie listy obecności studentów, którzy biorą udział w zajęciach dzięki temu, że okazali zaświadczenie, byłoby przetwarzaniem ich danych dotyczących zdrowia. A do tego potrzebna jest podstawa ustawowa.

Uczelnie medyczne nie wiedzą, na jakiej podstawie mają egzekwować obowiązek zaszczepienia się najpóźniej do 1 marca br. przeciw Covid-19 od studentów kierunków przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego. W rozporządzeniu w tej sprawie brak uprawnień do sprawdzania certyfikatu covidowego czy choćby pytania studiujących o szczepienie.

Rektorzy pytają resort

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?