Wchłonięcie jednej spółki przez drugą nie zwalnia z obowiązków wobec ZUS

Obie muszą dopełnić formalności w związku ze zmianą płatnika składek i nowym pracodawcą dla przechodzącej załogi. Wymaga to złożenia wielu druków

Aktualizacja: 09.07.2010 05:00 Publikacja: 09.07.2010 03:00

Wchłonięcie jednej spółki przez drugą nie zwalnia z obowiązków wobec ZUS

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

– Spółka z o.o. przejmuje spółkę jawną. Jakie to ma znaczenie dla pracowników i zleceniobiorców tej ostatniej? Jakie dokumenty powinny być przekazane do ZUS przez obydwie firmy?

– pyta czytelnik .

Odpowiedzi są uzależnione od trybu przejęcia spółki.

 

 

W razie przejęcia zakładu pracy w trybie art. 23

1

kodeksu pracy

nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną stosunków pracy dla przejmowanych pracowników. Dotychczasowe umowy o pracę nie są rozwiązywane, lecz kontynuowane.

Natomiast w przypadku osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (zleceń lub o dzieło) przejmujący zakład staje się stroną zawartych umów, jeżeli nastąpiło zbycie (wniesienie aportem) przedsiębiorstwa. Przejęcie przedsiębiorstwa w takim wypadku nie powoduje rozwiązania takich kontraktów. Wynika to z art. 55

1

i 55

2

kodeksu cywilnego

.

Pierwszy z tych przepisów określa, że przedsiębiorstwo jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, również zobowiązania i obciążenia związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Z kolei art. 55

2

k.c. stanowi, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

 

 

W sytuacji gdy jeden podmiot przejmuje, w trybie art. 23

1

k.p., w całości inny wraz z zobowiązaniami wynikającymi z zawartych umów o pracę, przejmowana firma jako płatnik składek powinna wyrejestrować z ubezpieczeń – na formularzu ZUS ZWUA – pracowników:

- którzy są przejmowani przez nowego płatnika – z kodem przyczyny wyrejestrowania 600 inna przyczyna wyrejestrowania (od dnia przejęcia przez inny podmiot),

- dla których wygasa stosunek pracy lub z którymi dany podmiot rozwiązuje umowę o pracę – na zasadach ogólnych, z kodem przyczyny wyrejestrowania 100 ustanie tytułu do ubezpieczeń.

Musi też się sama wyrejestrować jako płatnik (od dnia przejęcia przez inny podmiot). W tym celu składa formularz ZUS ZWPA. Poza tym zgłasza zmianę danych identyfikacyjnych płatnika składek na druku ZUS ZIPA, wykazując w bloku II swoje dane, tj. dane dotychczasowego (przejmowanego) płatnika, a w bloku III dane nowego (przejmującego) płatnika składek.

 

 

Natomiast podmiot przejmujący powinien sporządzić i przekazać do ZUS zgłoszenia wszystkich osób podlegających ubezpieczeniom (na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA), w tym pracowników przejętego podmiotu – od daty przejęcia. Składa także ewentualnie, w zależności od potrzeb:

- zgłoszenie płatnika składek – na formularzu ZUS ZPA w trybie zmiany – w przypadku gdy w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu płatnika składek nastąpiły zmiany w danych ewidencyjnych płatnika (np. nazwa),

- aktualną informację o adresach prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika składek na formularzu ZUS ZAA,

- aktualną informację o numerach rachunków bankowych płatnika składek – na formularzu ZUS ZBA.

Gdy poprzedni (przejęty) płatnik uległ likwidacji, ale nie sporządził i nie przekazał do ZUS wymienionych wcześniej dokumentów, musi je złożyć (w jego imieniu) nowy płatnik, tj. podmiot, który wszedł w prawa i obowiązki zlikwidowanego podmiotu.

– Spółka z o.o. przejmuje spółkę jawną. Jakie to ma znaczenie dla pracowników i zleceniobiorców tej ostatniej? Jakie dokumenty powinny być przekazane do ZUS przez obydwie firmy?

– pyta czytelnik .

Pozostało 94% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie