[b]Czytelnik jeszcze przed rozwodem wyprowadził się z mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość, które wcześniej zajmował z żoną i dwoma małoletnimi synami. Mieszkanie zostało kupione w trakcie małżeństwa, z pieniędzy objętych wspólnością majątkową.
Podziału majątku dorobkowego jeszcze nie było. Czytelnik godzi się na przyznanie własności mieszkania byłej żonie ze spłatami na swoją rzecz. Żona jednak żąda od niego połowy opłat za mieszkanie za okres po wyprowadzeniu się przez niego z tego lokum. Czy ma ona takie prawo[/b] – pyta czytelnik.
Jeśli w danym domu jest takich mieszkań co najmniej osiem, ich właściciele tworzą wspólnotę mieszkaniową i są obowiązani ponosić wydatki związane z utrzymaniem ich lokalu i uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Na pokrycie tych kosztów muszą wpłacać z góry do 10. każdego miesiąca zaliczki w formie bieżących opłat. Takie postanowienia zawiera [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali[/link]. W sprawach w niej nieuregulowanych nakazuje ona stosować przepisy kodeksu cywilnego.
Z chwilą ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, a ta ustaje automatycznie z dniem uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód, objęte nią dobra stają się przedmiotem współwłasności małżonków. Udziały w nich są co do zasady równe, chyba że ze względu na bardzo ważne powody sąd ustali nierówne udziały małżonków w majątku dorobkowym. Do tej współwłasności i związanych z nią obciążeń stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku (art. 46 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link]). Te zaś z kolei nakazują do wspólności spadku, a więc także do współwłasności powstałej po ustaniu wspólności małżeńskiej, stosować przepisy kodeksu cywilnego (art. 1035).
Tak oto dochodzimy do zapisanej w art. 207 k.c. zasady, że [b]współwłaściciele obowiązani są ponosić wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną, w tym wypadku z mieszkaniem. Ciężary te i wydatki ponoszą w stosunku do wielkości udziałów. Ponieważ udziały byłych małżonków w majątku dorobkowym są równe, również opłaty związane z mieszkaniem obciążają ich po połowie[/b]. Przepisy kodeksu cywilnego nie uzależniają tego obowiązku współwłaściciela od korzystania przez niego z nieruchomości.