Przepisy mówią, że po ogłoszeniu upadłości nie można znieść wspólności ustawowej z datą wcześniejszą niż ta, w której ogłoszono upadłość. Małżonek upadłego nie może też żądać wyłączenia z masy upadłości składników, które by mu przypadły, gdyby dzielono majątek wspólny w związku z ustaniem ustawowej wspólności majątkowej.
Może natomiast złożyć wniosek o wyłączenie rzeczy z masy upadłości, jeśli syndyk wpisał do spisu inwentarza składniki majątkowe, które należą wyłącznie do małżonka upadłego przedsiębiorcy.
Przykład
Syndyk masy upadłości, sporządzając spis inwentarza, ujął w nim samochód osobowy. Wpis w dowodzie rejestracyjnym auta był na oboje małżonków, ale tylko z uwagi na ulgi związane z wysokością składek na ubezpieczenia (OC i AC).
W rzeczywistości jego właścicielką była małżonka upadłego przedsiębiorcy. Uzyskała samochód wprawdzie w trakcie małżeństwa, ale w drodze darowizny od swego ojca. A jak wynika z art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny stanowią odrębny majątek każdego z małżonków (chyba że darczyńca inaczej postanowił).