Często takie sytuacje partnerskie i majątkowe trwają latami, zaciemniając obraz relacji małżeńskich i konkubenckich. Narażają one na niebezpieczeństwo ekonomiczne zarówno małżonków, jak i partnerów, ponieważ w relacjach małżeńskich nadal trwają skutki wspólności małżeńskiej w postaci m.in. odpowiedzialności za długi.
Wszelkie nabywane przez konkubenta, pozostającego w związku małżeńskim, prawa majątkowe stanowią teoretycznie składnik majątku wspólnego małżonków.
Ważne!
Konkubent pozostający w związku małżeńskim podlega ustrojowi wspólności ustawowej.
Jedynym rozwiązaniem dla tego typu problemów jest ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej, a w przypadku nadzwyczajnej konieczności – również z datą wsteczną. Konkubinat nie rodzi domniemania współwłasności ani takich skutków prawnomajątkowych między konkubentami jak między małżonkami. Kiedy zatem konkubenci nabywają prawo własności nieruchomości, już w akcie notarialnym zostają określone udziały im przysługujące.
Jednak na skutek istnienia nadal związku małżeńskiego, w którym panuje ustawowa wspólność małżeńska, nabywane przez małżonka-konkubenta przedmioty stają się jednocześnie składnikami dorobku małżonków.