Dodaje, że wiele zgłaszanych spraw dotyczy zastrzeżeń w zakresie praktyki orzeczniczej w postępowaniach o wykonywanie kontaktów i skuteczności przyjętych rozwiązań, takich jak przewlekłość postępowań toczących się w tym przedmiocie, brak ich priorytetowego traktowania, niskie kwoty zasądzane od rodzica nierespektującego orzeczenia.
Zdaniem rzecznika, postępowania te winny się toczyć możliwie sprawnie a postępowanie dowodowe powinno być ograniczone do niezbędnego minimum, jednocześnie nie powielając postępowania rozpoznawczego, na podstawie którego zostało wydane wykonywane postanowienie.
- Nie można godzić się z sytuacją, gdy na wyznaczony termin rozprawy w sprawie o wykonywanie kontaktów oczekuje się średnio 4 miesiące. Oczywistym jest, że przy braku kontaktu z dzieckiem taki okres przyczyni się do rozluźnienia więzi łączących dziecko z rodzicem - zaznacza rzecznik.
W związku z powyższym rzecznik wniósł o przesłanie wyników analizy praktyki sądowej bądź jej zlecenie, z uwzględnieniem badań aktowych, celem dokonania oceny funkcjonowania obecnych rozwiązań w zakresie prowadzenia postępowań sądowych o wykonywanie ustalonych kontaktów.
W ocenie rzecznika analizą powinny być objęte następujące kwestie:
— długość prowadzonych postępowań (w tym: średni czas rozstrzygnięcia sprawy, liczba wyznaczanych terminów rozpraw do czasu wydania rozstrzygnięcia o zagrożeniu nakazaniem zapłaty lub oddalenia wniosku, średni czas oczekiwania na termin rozprawy);