Spółka, będąca właścicielem internetowego blogu o tematyce medycznej wystąpiła do Sądu Okręgowego w Łodzi o rejestrację strony, jako tytułu prasowego.
Sąd odmówił, wskazując, iż na gruncie obecnego prawa prasowego blog nie może być uznany za prasę, ponieważ nie spełnia wszystkich wymogów zawartych w ustawowej definicji prasy. W szczególności ze względu na swój prywatny charakter nie ma on celu ogólnoinformacyjnego, a raczej opiniotwórczo-literacki. Jest też z reguły jednorodną zamkniętą całością zdeterminowaną osobowością twórcy.
Wydawca złożył apelację od tego orzeczenia. Argumentował, że celem blogu jest przekazywanie szerokiej opinii publicznej informacji o prawie medycznym, farmaceutycznym i żywnościowym. Ponadto, jak wskazywała firma, blog nie będzie tworzyć jednorodnej całości literacko-opiniotwórczej, bowiem wpisy będą pochodzić od wielu autorów. Ponadto zostanie opatrzony datą i stałym wspólnym tytułem całej witryny, a z uwagi na planowaną częstotliwość wpisów spełni wymogi czasopisma w rozumieniu prawa prasowego.
Sąd Apelacyjny w Łodzi (sygn. akt I ACa 1032/12) uznał, iż apelacja jest zasadna. W uzasadnieniu sąd wyjaśnił, iż co prawda art. 7 ust. 2 pkt 1 prawa prasowego nie wymienia bloga wśród tych rodzajów publikacji, które w rozumieniu ustawy są uważane za prasy. Jednak trzema mieć na uwadze, iż katalog publikacji wskazanym w tym przepisie nie jest zamknięty.
Wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie okręgowym właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy