Dr Witold Zontek: zmiana przepisu 37a kodeksu karnego nie powinna uprzywilejowywać jednej grupy zawodowej

Duża część przypadków, o jakich mowa przy okazji odpowiedzialności karnej dotyczy zaniechania. Dlatego zmieniając przepisy kodeksu karnego wobec lekarzy nie należy ograniczać się do sytuacji, w których skutek ma być następstwem wykonywania czynności zawodowych – mówi dr Witold Zontek z Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowski Instytut Prawa Karnego.

Aktualizacja: 29.07.2020 11:51 Publikacja: 29.07.2020 11:19

Dr Witold Zontek: zmiana przepisu 37a kodeksu karnego nie powinna uprzywilejowywać jednej grupy zawodowej

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Resort zdrowia próbuje ochronić medyków przed zwiększona odpowiedzialnością karną za nieumyślne spowodowanie śmierci i nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przedstawił Ministerstwu Sprawiedliwości, zakłada odrębne potraktowanie medyków, którzy popełnią te przestępstwa.

Dr Witold Zontek, Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowski Instytut Prawa Karnego: Ustawa próbuje naprawić zmiany wynikające z art. 37a kodeksu karnego, ale dotyczy jedynie jednej grupy zawodowej, i to wykonującej zawód zaufania publicznego. Moim zdaniem jest to nieuzasadnione uprzywilejowanie jednej grupy z uwagi na wykonywany zawód. Paradoksalne dodatkowo z tego względu, że jako społeczeństwo właśnie od lekarzy wymagamy szczególnej wiedzy, umiejętności i odpowiedzialności – na przykład w przypadku art. 160 par. 2 kodeksu karnego umyślne narażenie na niebezpieczeństwo pacjenta przez lekarza jest surowiej karane.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama