Resort zdrowia próbuje ochronić medyków przed zwiększona odpowiedzialnością karną za nieumyślne spowodowanie śmierci i nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przedstawił Ministerstwu Sprawiedliwości, zakłada odrębne potraktowanie medyków, którzy popełnią te przestępstwa.
Dr Witold Zontek, Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowski Instytut Prawa Karnego: Ustawa próbuje naprawić zmiany wynikające z art. 37a kodeksu karnego, ale dotyczy jedynie jednej grupy zawodowej, i to wykonującej zawód zaufania publicznego. Moim zdaniem jest to nieuzasadnione uprzywilejowanie jednej grupy z uwagi na wykonywany zawód. Paradoksalne dodatkowo z tego względu, że jako społeczeństwo właśnie od lekarzy wymagamy szczególnej wiedzy, umiejętności i odpowiedzialności – na przykład w przypadku art. 160 par. 2 kodeksu karnego umyślne narażenie na niebezpieczeństwo pacjenta przez lekarza jest surowiej karane.
Czytaj także:
Więzienie dla lekarza za błąd - jest projekt zmian w KK
Projekt resortu zdrowia zapowiada odmienną odpowiedzialność karną, gdy łącznie zostaną spełnione trzy warunki: sprawca działał nieumyślnie, sprawca wykonuje zawód medyczny, czyn zabroniony to następstwo czynności zawodowych. Co, jeśli identyczny błąd popełni osoba niewykonująca zawodu medycznego?