Film to dobry dowód w sprawie chuligana

Prokurator nie potrzebuje doniesienia,by ścigać uczestników bójek w stolicy. Filmy, które trafiły do Internetu, pomogą namierzyć kiboli

Publikacja: 13.06.2012 22:12

Nie cichną komentarze po wtorkowych zajściach przed meczem Polska - Rosja. Ponad 180 chuliganów zostało już zatrzymanych. Policja zapowiada kolejne zatrzymania. Ostro pracuje nad nagraniami z monitoringu.

Tymczasem w Internecie pojawiło się wiele filmików nakręconych telefonem komórkowym podczas zajść w Warszawie. Widać na nich pojedyncze bójki. Ich uczestnicy nie kryją twarzy. Pod filmikami pokazały się też wpisy akceptujące zachowanie chuliganów.

Czy policja i prokuratura powinny zareagować na nie. Czy mogą skorzystać z nagrań? Oczywiście, że tak. Postępowania w tego rodzaju sprawach wszczyna się z urzędu, co oznacza, że nikt nie musi powiadamiać organów ścigania o zajściu zdarzenia, a nagranie może stanowić mocny dowód w sprawie. Wystarczy, że prokurator sam obejrzy taki film w Internecie.

Najważniejsza jest jakość nagrania. Jeśli obraz jest wyraźny, sprawa jest prosta. Wystarczy tylko zidentyfikować uczestników bójki. Nawet jeśli nie uda się od razu wszystkich zatrzymać, to przynajmniej kilku, by ci doprowadzili organy ścigania do kolejnych. Potem trzeba ustalić dane osobowe, namierzyć i zatrzymać.

Jaki można postawić zarzut? Popełnienia przestępstwa bójki lub pobicia. Kodeks karny przewiduje za nie trzy kary: do trzech lat więzienia za lekkie pobicie; do ośmiu lat pozbawienia wolności, gdy obrażenia są poważniejsze; i do dziesięciu lat więzienia wprzypadku bójki ze śmiertelnym finałem.

Kary uniknąć mogą internauci, którzy filmiki oglądali i spodobały im się one na tyle, że postanowili pozytywnie ocenić zachowanie chuliganów. Jeśli komentarz nie jest nawoływaniem do popełnienia przestępstwa, nie można za niego karać.

Chuligani, którym prokurator lada dzień postawi zarzut, mogą trafić przed oblicze ekspresowego sądu. To oznacza, że w ciągu 72 godzin od zdarzenia (burdy) usłyszą wyrok wswojej sprawie.

Zatrzymani odpowiadać będą też za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy; czynną napaść na funkcjonariuszy, nielegalne zgromadzenie i niszczenie mienia.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce