Tymczasowe aresztowanie: Stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie udostępniania akt postępowania przygotowawczego

Bezwarunkowe udostępnienie dowodów podejrzanemu na etapie postępowania przygotowawczego utrudniałoby w wielu przypadkach skuteczne ściganie pozostałych współsprawców - uważa Prokurator Generalny

Publikacja: 17.07.2012 13:50

Prokurator Generalny sceptycznie odniósł się do projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego w zakresie, w którym uregulowany jest dostęp do akt postępowania przygotowawczego w części zawierającej treść dowodów wskazanych we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania.

W czerwcu tego roku HFPC wystąpiła do Prokuratora Generalnego w sprawie utrudnień w dostępie do akt postępowania przygotowawczego zawierających materiały będące podstawą wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania. HFPC wskazywała, że utrudnienia w ujawnieniu akt podejrzanemu i jego obrońcy mogą prowadzić do naruszenia zasady równości broni oraz zasady kontradyktoryjności w postępowaniu karnym.

W odpowiedzi na to wystąpienie, Prokurator Generalny przyznał, że obecnie obowiązująca regulacja ogranicza w pewien sposób prawo do obrony. Z drugiej jednak strony w kodeksie postępowania karnego można znaleźć także wiele takich przepisów, które stojąc na straży interesów podejrzanego ograniczają organy ścigania w procesie dochodzenia do prawdy, jak chociażby prawo podejrzanego do odmowy składania wyjaśnień.

Prokurator generalny nie zgodził się z poglądem, że nowelizacja przepisu art. 156 § 5a k.p.k., jaka nastąpiła w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 czerwca 2008 r. (sygn. K 42/07) pogorszyła pozycję prawną podejrzanego. - Wręcz przeciwnie, uzupełnienie przepisu o warunki, w jakich prokurator może odmówić udostępnienia podejrzanemu i jego obrońcy akt sprawy, zapewnia realną kontrolę takiej decyzji na skutek wniesionego środka odwoławczego - zauważył Andrzej Seremet. Dodał, że przepis w brzmieniu poprzednio obowiązującym miał tę ułomność, że w żaden sposób nie ograniczał prokuratora przy wydaniu odmowy i miał charakter quasi - arbitralny.

Jego zdaniem obowiązujące przepisy zapewniają realizację gwarancji procesowych podejrzanego, ponieważ przewidują możliwość zbadania decyzji odmownej prokuratora przez prokuratora bezpośrednio przełożonego.

- Bezwarunkowe udostępnienie dowodów podejrzanemu na etapie postępowania przygotowawczego utrudniałoby w wielu przypadkach skuteczne ściganie pozostałych współsprawców - uważa Prokurator Generalny. - W takiej sytuacji mielibyśmy do czynienia z prymatem prawa do obrony nad interesem śledztwa – czytamy w odpowiedzi.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku