Marek J. zamierza okazyjnie sprzedawać fajerwerki przed sylwestrem. Nie wie jednak, czy będzie musiał postarać się o dodatkowe zezwolenie.
Co do zasady handel materiałami pirotechnicznymi wymaga uzyskania zezwolenia. Są jednak grupy produktów, których sprzedaż nie jest obarczona takim warunkiem. Tak jest z wyrobami pirotechnicznymi, które niosą ze sobą niski stopień zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, a ich użycie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Obrót materiałami pirotechnicznymi bez zezwolenia jest możliwy tylko wtedy, gdy zostały odpowiednio oznaczone przez ich producenta bądź importera. Na wyrobach powinien być zatem znak CE. Producent deklaruje w ten sposób, że użytkowanie takich produktów przez konsumentów jest w pełni bezpieczne.
Sprzedawca naraża się na dwa lata więzienia za sprzedaż petardy nieletniemu
Sprzedawca musi się także upewnić, że na etykietach oferowanych przez niego produktów są podane także oznaczenia odpowiedniej klasy, nazwa wyrobu, określenie miejsc, w jakich dopuszczalne jest stosowanie produktu, instrukcja obsługi, dane producenta oraz informacje o ilości materiału pirotechnicznego. Informacje te muszą być podane w języku polskim.
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów określa, że fajerwerki nie mogą być sprzedawane na stoiskach samoobsługowych. Ich handel musi się odbywać w miejscach oddzielonych od innych stoisk. W dodatku jako materiały palne nie powinny być zlokalizowane w pobliżu źródeł ciepła czy instalacji elektrycznych. Stoisko takie nie może także utrudniać dotarcia do drogi służącej ewakuacji.