Dziś wchodzi w życie nowela kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego (k.p.k.). Wprowadza ona nowe zasady dotyczące ścigania sprawców gwałtów.
Od teraz wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie będzie już uzależnione od wniosku ofiar. Postępowania te będą wszczynane z urzędu. Zmiana dotyczy m.in. przestępstw zgwałcenia, wykorzystania bezradności innej osoby lub jej upośledzenia umysłowego w celu doprowadzenia do obcowania płciowego.
Zmiany w k.p.k. dotyczą zaś w głównej mierze procedury przesłuchiwania małoletnich poniżej 15. roku życia, zarówno pokrzywdzonych, jak i świadków. Sędzia, biegły psycholog, prokurator i pełnomocnik mają najpierw ustalić sposób przesłuchania dziecka i kwestie wymagające wyjaśnienia. Wcześniej muszą też przewidzieć dodatkowy czas na przygotowanie go do przeprowadzenia czynności oraz na przerwy.
Mali świadkowie mają być przesłuchiwani w specjalnych pomieszczeniach – pokojach przesłuchań. Te mogą się mieścić zarówno w siedzibie sądu, prokuratury, policji, jak i w innych instytucjach.
Obok pokoju przesłuchań musi się znaleźć pokój techniczny, oddzielony lustrem weneckim. Chodzi o to, by na bieżąco obserwować reakcję i zachowanie świadka czy pokrzywdzonego.