Przepis kodeksu wykroczeń przewidujący areszt lub grzywnę za demonstracyjne okazywanie lekceważenia Narodowi Polskiemu i Rzeczypospolitej Polskiej jest zgodny z konstytucją – uważa Prokuratura Generalna.
To jej opinia do skargi rzecznika praw obywatelskich złożonej w Trybunale Konstytucyjnym. Zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand uważa, że kwestionowany przepis w żaden sposób nie ogranicza prawa do krytyki Narodu Polskiego, państwa czy działalności jego organów, a tym samym nie stanowi ingerencji w swobodę debaty publicznej. Lekceważenie, tak samo jak zniewaga, zmierza bowiem bezpośrednio do wyrządzenia krzywdy, naruszenia czci i szacunku.
Prokuratura zwraca uwagę, że wobec sprawcy tego wykroczenia można poprzestać na pouczeniu, zwróceniu uwagi czy ostrzeżeniu. Jednakże, zdaniem Hernanda, nie znaczy to, że nie należałoby rozważyć złagodzenia sankcji, np. przez wyeliminowanie kary pozbawienia wolności.
Z kolei zdaniem rzecznika praw obywatelskich art. 49 kodeksu wykroczeń jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą wolności słowa i międzynarodowymi konwencjami.
Irena Lipowicz podkreśliła, że ingerencja w wolność słowa uzasadniona jest jedynie wówczas, gdy jest to konieczne dla zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa państwa. Kary powinny być wymierzane jedynie za wyjątkowo poważne zachowania, a nie sposób zaliczyć do nich zachowań lekceważących