Reklama
Rozwiń

Pokrzywdzeni z niepełnosprawnością dyskryminowani w sądzie

M.P. twierdził, że został zgwałcony przez swojego terapeutę. Oskarżony terapeuta został uniewinniony, głównie dlatego, że sądy uznały, że zeznania M.P. nie są wiarygodne ze względu na jego stan zdrowia psychicznego. M.P. złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka powołując się na naruszenie prawa do rzetelnego procesu. HFPC przygotowała opinię przyjaciela sądu w tej sprawie.

Aktualizacja: 30.10.2015 11:34 Publikacja: 30.10.2015 09:30

Pokrzywdzeni z niepełnosprawnością dyskryminowani w sądzie

Foto: 123RF

- W polskim prawie brakuje rozwiązań, które uwzględniałyby szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz chroniłyby je przed powtórną wiktymizacją. Osoby dotknięte niepełnosprawnością umysłową powinny uzyskać dodatkowe gwarancje prawne, jak np. obowiązek konsultacji z psychologiem pytań stawianych im w trakcie przesłuchania  – stwierdza Marcin Szwed, prawnik z Programu Spraw Precedensowych HFPC.

Opinia HFPC koncentruje się przede wszystkim na analizie prawnych standardów polskich i międzynarodowych w zakresie ułatwień dostępu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną do postępowania karnego jako świadków oraz pokrzywdzonych. HFPC podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są szczególnie narażone na brak należytego wysłuchania lub zostają wręcz zlekceważone w ramach toczącego się postępowania przygotowawczego lub sądowego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama