Jest decyzja SN. Bez kary za Matkę Boską z tęczową aureolą.

Trzy aktywistki, oskarżone o rozklejanie wokół płockiego kościoła nalepek z Matką Boską Częstochowską z tęczową aureolą i obrazę uczuć religijnych, są ostateczne niewinne.

Publikacja: 28.03.2024 14:43

Jest decyzja SN. Bez kary za Matkę Boską z tęczową aureolą.

Foto: PAP/Radek Pietruszka

To konsekwencja decyzji Sądu Najwyższego, który oddalił w czwartek jako oczywiście bezzasadne kasacje w tej sprawie Kai Godek i płockiego księdza.

Uzasadniając to orzeczenie sędzia Dariusz Kala stwierdził, że zarzuty kasacyjne zostały sformułowane nieprawidłowo. - W gruncie rzeczy autorzy kasacji pragnęli przemycić do postępowania kasacyjnego model kontroli apelacyjnej. Nie możemy się na to zgodzić – podkreślił sędzia.

Sąd zaznaczył też, że zarzuty kasacji dotyczyły sfery ustaleń faktycznych, których nie można podnosić w postępowaniu kasacyjnym.

Sprawa dotyczy rozklejenia wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy. O to też zostały oskarżone trzy kobiety. Odnosząc się do tych zarzutów aktywistki argumentowały, że ich działania były odpowiedzią na umieszczoną w płockim kościele instalację, która miała określać LGBT i „gender” jako dla chrześcijan.

Tęczowa aureola nie obraża — sąd zdecydował

Chodzi instalację przedstawiającą Grób Pański, która w 2019 r. została postawiona w kościele św. Dominika w Płocku. Ściany grobu zostały zbudowane z tekturowych pudełek symbolizujących różne grzechy. Wypisano na nim m.in hasła: egoizm, nienawiść, zdrada agresja pycha, LGBT, gender, kłamstwo, zboczenia, egoizm, pogarda.

Zareagowały na to trzy aktywistki: Elżbieta Podleśna, Joanna Gzyra-Iskandar i Anna Prus. W nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła rozwiesiły sporne plakaty i naklejki. Umieściły je m.in. na wiatach, śmietnikach, słupach, przenośnych toaletach.

Czytaj więcej

Jest wyrok ws. tęczowej Matki Boskiej

W marcu 2021 r. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił kobiety uznając, że ich zachowanie nie wypełniło znamion zarzucanego im czynu. Według sądu czyny kobiet były motywowane obroną i wsparciem osób LGBT, a tęcza nie wyraża pogardy i obrazy.

Tęczowa aureola. Prokuratura wycofała swoją kasację

Wyrok uniewinniający utrzymał w styczniu 2022 r. płocki sąd okręgowy. Podkreślił przy tym, że zachowanie kobiet było reakcją na treści przedstawione w kościele w Płocku, a nie intencjonalną obrazą uczuć religijnych.

Z tym nie zgodziła się prokuratura oraz oskarżyciele posiłkowi Kaja Godek i ksiądz z płockiego kościoła. Wnieśli oni do SN kasacje, w których domagali się uchylenia orzeczenia i ponownego rozpoznania sprawy. W ostatnich dniach płocka prokuratura wycofała jednak swoją kasację.

Sąd Najwyższy ostatecznie oddalił w czwartek pozostałe kasacje jako oczywiście bezzasadne.

Z rozczarowaniem decyzję SN przyjęła Kaja Godek. - Jako katolicy jesteśmy w Polsce prześladowani i dzisiejsza decyzja sądu pokazuje to w sposób bardzo wyraźny. Prawo działa źle, a życzliwość sądów powszechnych dla środowiska homoaktywistów jest, aż nadto widoczne. W Wielki Czwartek 2024 państwo polskie ukrzyżowało Matkę Bożą – stwierdziła Godek.

Z kolei jedna z uniewinnionych Elżbieta Podleśna pozytywnie odebrała orzeczenie SN. – Jestem zadowolona, że pięcioletnia pielgrzymka po sądach jest już zakończona. (…) Tęcza nie obraża – podkreśliła.

Sygnatura akt: V KK 430/22

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność