Do zamachu na życie sędziego doszło 20 grudnia 2021 r. Jak wyjaśnia prokuratura, polegał on na oddaniu strzału z broni palnej przez oszklone okno do pomieszczenia mieszkalnego zajmowanego przez sędziego oraz na spowodowaniu niebezpiecznego pożaru na jego posesji poprzez podpalenie przydomowej altany, w której składowano drewno opałowe.

Aktem oskarżenia dotyczy trzech mężczyzn. Dwóch z nich będzie odpowiadać za dokonanie przy użyciu broni palnej czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego – sędziego Sądu Rejonowego w Miastku oraz dokonanie podpalenia altany znajdującej się w pobliżu jego domu, co skutkowało pożarem zagrażającym mieniu oraz życiu sędziego i jego rodziny. Trzeci zaś, za pomocnictwo do dokonania wskazanych przestępstw.

Jak zaznaczono, na krótko przed atakiem, jeden z oskarżonych został przez niego skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności m.in. za popełnienie przestępstwa na tle seksualnym.

Prokuratura Krajowa podała w komunikacie, że pozostałe zarzucane oskarżonym przestępstwa, a jest ich łączenie kilkanaście, to m.in. posiadanie gazowej broni palnej, wystawianie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą fikcyjnych rachunków oraz faktur VAT, groźby karalne oraz nękanie za pośrednictwem internetu, złożenie fałszywego oświadczenia we wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy utraconego w wyniku przestępstwa, podrobienie umowy najmu lokalu użytkowego, podpalenie samochodu osobowego na szkodę innej osoby, dokonanie oszustwa ubezpieczeniowego poprzez celowe spowodowanie kolizji drogowej, posiadanie nieznacznej ilości narkotyków oraz wytwarzanie krajanki tytoniowej.

Czytaj więcej

Atak na dom sędziego. Oddał strzał w okna, a potem podpalił