Aktualizacja: 27.06.2016 06:53 Publikacja: 27.06.2016 06:45
Foto: 123RF
Do Rządowego Centrum Legislacji wpływa coraz więcej uwag do przygotowanego przez ministra sprawiedliwości projektu zmian kodeksu karnego. Chodzi o wprowadzenie konfiskaty rozszerzonej.
Sędziowie i prokuratorzy nie szczędzą słów krytyki. Co kwestionują? Po pierwsze, że nowa instytucja przepadku zawiera liczne odniesienia do kodeksu cywilnego, ale nie przewiduje do niego odesłań. Po drugie, wspominając o przepadku przedsiębiorstwa, posługuje się pojęciem jego właściciela lub innej osoby uprawnionej, nie przesądzając, czy chodzi o osobę prawną czy fizyczną. Po trzecie, za wręcz absurdalny uznano przepis, który przewiduje przepadek majątku uzyskanego przed popełnieniem przestępstwa. Tak samo mocno krytyczna ocena dotyczy przepisu, który pozwala na przejście zabezpieczonego mienia na rzecz Skarbu Państwa po upływie trzech lat od umorzenia postępowania karnego z powodu niewykrycia sprawcy, jego śmierci czy niepoczytalności nawet wtedy, gdy nie ma dowodów winy podejrzanego. Taka jest opinia sędziów z apelacji w Krakowie.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas