PE podjął rezolucję ws. więzień CIA w Europie

Parlament Europejski podjął kolejną rezolucję w sprawie więzień CIA w Europie. Poprzednią rezolucję w tej sprawie PE podjął w lutym 2015 r.

Aktualizacja: 28.06.2016 13:32 Publikacja: 28.06.2016 11:57

PE podjął rezolucję ws. więzień CIA w Europie

Foto: www.sxc.hu

Była ona reakcją na opublikowany w grudniu 2014 r. raport Senatu USA, który obnażył kulisy tajnego programu CIA dotyczącego zatrzymań i przesłuchań osób podejrzewanych o terroryzm.

Parlament w rezolucji z 8 czerwca 2016 r. wyraził poważne zaniepokojenie apatią wykazaną przez państwa członkowskie i instytucje UE w zakresie postawienia sprawców i osób winnych współudziału w naruszeniu praw człowieka przed sądem. W rezolucji wskazano m.in. na powolne tempo dochodzeń, ograniczony zakres odpowiedzialności oraz nadmierne zasłanianie się tajemnicą państwową.

W rezolucji PE szeroko odniósł się do wizyty przedstawicieli Parlamentu w Rumunii we wrześniu 2015 r. Wskazano m.in. na wypowiedź byłego dyrektora rumuńskich tajnych służb – Ioana Talpesa – który oficjalnie potwierdził przed delegacją Parlamentu Europejskiego, że był w pełni świadomy obecności CIA na terytorium Rumunii. Przyznał, że udzielił zgody na „wynajem" przez CIA rządowego budynku.

Parlament wyraził ubolewanie z powodu zamknięcia dochodzenia przez Sekretarza Generalnego Rady Europy, przeprowadzonego na mocy art. 52 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wskazano, że w wielu państwach członkowskich śledztwa są niezakończone i w związku z tym potrzebne są dalsze działania.

Parlament wezwał Litwę, Rumunię i Polskę do przeprowadzenia w trybie pilnym przejrzystych, drobiazgowych i skutecznych dochodzeń w sprawie tajnych ośrodków zatrzymań CIA na ich terytoriach, biorąc w pełni pod uwagę wszystkie udokumentowane informacje, które ujawniono. Parlament nalega także na pełne i niezwłoczne wykonanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce oraz przeciwko Macedonii.

Wskazano przy tym na apel Komitetu Ministrów Rady Europy – który prowadzi nadzór nad wykonaniem orzeczeń ETPC – aby Polska domagała się i otrzymała gwarancje dyplomatyczne ze strony USA dotyczące niestosowania kary śmierci i zagwarantowania rzetelnego procesu sądowego wobec skarżących.

Komitet podczas swojego ostatniego posiedzenia na początku czerwcu 2016 r. wskazał, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu odmawiają udzielenia gwarancji dyplomatycznych skarżącym przebywającym od kilkunastu lat w bazie Guantanamo. Komitet pozytywnie ocenił gotowość Polski do ponownego wystąpienia do administracji USA w celu uzyskania tych gwarancji. Komitet postanowił również przyjrzeć się na kolejnych posiedzeniach (we wrześniu oraz w grudniu) informacjom dotyczącym nadzoru nad służbami specjalnymi w Polsce.

Tymczasem 29 czerwca 2016 r. przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka odbędą się kolejne rozprawy dotyczące istnienia tajnego więzienia na terytorium Rumunii oraz Litwy.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem