Posłowie chcą zreformować nawiązki

Posłowie rozpoczną dziś prace nad kolejnymi nowelizacjami kodeksu karnego

Publikacja: 05.05.2010 04:42

Posłowie chcą zreformować nawiązki

Foto: www.sxc.hu

Projekty są dwa i oba trafią do pierwszego czytania na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu.

Pierwszy przygotowali posłowie PiS, którzy chcą zmienić przepisy regulujące kwestie nawiązek i świadczeń płaconych przez sprawców na rzecz pokrzywdzonych.

Prokurator ma mieć prawo domagać się naprawienia szkody przez sprawcę lub wnosić o zadośćuczynienie. Z kolei sąd, i to z urzędu, będzie mógł zasądzić od sprawcy 30 tys. zł. Kiedy zmieni się prawo, pomoc mogłaby być częściej udzielana ofierze lub nawet jej najbliższym, i to w najbardziej życiowych sprawach.

Na co będzie można przeznaczyć pieniądze?

Na przykład na organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, pokrywanie kosztów psychoterapii, pomocy psychologicznej, pokrywanie kosztów związanych ze specjalistycznym leczeniem, rehabilitacją oraz uzyskiwaniem orzeczeń o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy.

[b]Posłowie chcą, żeby fundusz mógł wypłacać pieniądze także na pokrycie kosztów edukacji uprawnionych do uzyskania pomocy. [/b]

Czasem w grę wchodzić może pokrycie kosztów transportu specjalnego czy przeróbki mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, która straciła zdrowie w wyniku przestępstwa.

Drugi projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CB97E15AC33ADC7C279E8E17AD2E67B3?id=74999]kodeksu karnego[/link], także poselski (Koło Parlamentarne Polska Plus), przewiduje surowe kary za zapłodnienie in vitro poza organizmem matki. W tym celu do k.k. ma zostać dodany art. 160a.

Dla tych, którzy doprowadzą do zapłodnienia in vitro, a więc dla lekarzy, autorzy projektu przewidują do trzech lat więzienia.

Z kolei dla tych, którzy dokonywać będą eksperymentów na embrionach, kary byłyby dużo surowsze – nie mniej niż pięć lat albo nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Zbrodnią zagrożoną karą minimum trzech lat więzienia (do 15) ma być handel embrionami.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku