W zależności od kwalifikacji prawnej czynu oskarżeni w podobnych sprawach mogą się spodziewać surowszej lub łagodniejszej kary. Za kradzież z włamaniem może to być nawet 10 lat więzienia. Za kradzież zwykłą do pięciu lat pozbawienia wolności, a za wykroczenie przewidziany jest areszt, ograniczenie wolności albo grzywna.
Sprawa, która trafiła do Sądu Najwyższego, dotyczy sprawców, którzy przed kradzieżą korzystali z urządzeń blokujących zamki aut przed zamknięciem. W efekcie otwierali samochody i kradli z nich wartościowe rzeczy.
Rok temu jeden z krakowskich sądów rejonowych uznał oskarżonego Michała K. za winnego kradzieży z włamaniem. Mężczyzna, używając skanera częstotliwości radiowych, zagłuszył sygnał fal radiowych pilota sterującego centralnym zamkiem w samochodzie marki Porsche, unieruchomił blokadę, wszedł do środka i ukradł aparat fotograficzny. Zdaniem sądu dopuścił się występku (art. 279 § 1 kodeksu karnego), za który usłyszał wyrok: rok więzienia warunkowo zawieszony na trzy lata próby; 900 zł grzywny i naprawienie szkody właścicielowi auta.
Apelacje od powyższego wyroku wnieśli prokurator oraz obrońca oskarżonego. Pierwszy zarzucał sądowi, że rozważył jedynie okoliczności przemawiające na korzyść oskarżonego i zaniżył wartość oraz rodzaj skradzionych przedmiotów. Obrońca oskarżonego z kolei skarżył wyrok w części dotyczącej kwalifikacji prawnej czynu przypisanego jego klientowi. Adwokat uważał, że zagłuszenie częstotliwości radiowych sygnału pilota sterującego centralnym zamkiem w pojeździe przy użyciu skanera jest wykroczeniem z art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń (kradzież), i domagał się dla swojego klienta kary miesiąca ograniczenia wolności.
Rozpoznając apelacje, Sąd Okręgowy nabrał wątpliwości, jak zakwalifikować zachowanie skazanego. Poprosił więc o pomoc Sąd Najwyższy. Ten miał odpowiedzieć na pytanie: czy ingerencja sprawcy w system zabezpieczający mienie ruchome przed dostaniem się do jego wnętrza, polegająca na uniemożliwieniu zadziałania zamka, a następnie kradzież rzeczy znajdującej się w nim jest kradzieżą z włamaniem, kradzieżą zwykłą czy też wykroczeniem.