Do biura RPO wpłynęła zbiorowa skarga skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w G. Skazani skarżyli się na zakaz palenia tytoniu i używania papierosów elektronicznych w porze nocnej w oddziałach typu półotwartego, w których cele są otwarte przez całą dobę. Zakaz ten wprowadził dyrektor zakładu w godzinach od 23.00 wieczorem do 5.00 rano.

Dyrektor Generalny Służby Więziennej stanął na stanowisku, iż Dyrektor Zakładu Karnego w G., wprowadzając w porządku wewnętrznym taki zakaz, działał zgodnie z prawem, a dokładniej w granicach uprawnienia kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej określonego w § 7 ust 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych warunków używania wyrobów tytoniowych na terenie obiektów podlegających MS. Przepis ten stanowi, iż „na terenie zakładów karnych typu półotwartego i otwartego używanie wyrobów tytoniowych jest dopuszczalne tylko poza celami mieszkalnymi, w miejscach i w czasie wyznaczonym przez kierownika".

Innego zdania jest Rzecznik praw Obywatelskich. W wystąpieniu do ministra sprawiedliwości stwierdził, iż zakaz używania wyrobów tytoniowych w porze nocnej w zakładach karnych typu półotwartego, w których cele są otwarte całą dobę, stoi w sprzeczności z przepisami rozporządzenia. W ocenie Rzecznika zgodnie z tymi przepisami wszystkie osoby pozbawione wolności przebywające w zakładach karnych czy aresztach śledczych mają prawo do używania wyrobów tytoniowych w porze dziennej i nocnej: w aresztach śledczych i zakładach karnych typu zamkniętego – w wyznaczonych celach mieszkalnych oraz poza celami w miejscach i w czasie wyznaczonym przez kierownika jednostki; w zakładach karnych typu półotwartego i otwartego – poza celami mieszkalnymi, w miejscu i czasie wyznaczonym przez kierownika jednostki; w zakładach karnych typu półotwartego w przypadku zamknięcia cel w porze nocnej – w wyznaczonych celach mieszkalnych.

W poprzednich wystąpieniach Rzecznika wskazywał również na konsekwencje wprowadzenia ograniczeń palenia papierosów w zakładach karnych typu półotwartego – skazani łamali ten zakaz i używali artykułów tytoniowych w miejscach innych niż wyznaczone do tego celu, np. w celu mieszkalnej. W związku z takim zakazem dochodziło bowiem do poważnych konfliktów między skazanymi: jedni nie mogą powstrzymać się od palenia i naruszają obowiązujący w zakładzie karnym porządek (co zdaniem RPO, wynika przede wszystkim z istoty uzależnienia), a drudzy walczą o prawo do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.