Uchwalając w piątek dwie nowele kodyfikacji karnych, Sejm poprawił procedurę i kodeks karny. Dzięki senackiemu projektowi nowelizacji poprawiono niekonstytucyjny już dziś przepis 180 kodeksu postępowania karnego. Wprowadzone zostały regulacje zapewniające ochronę tajemnicy statystycznej. Osoby zobowiązane do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone" lub „poufne" lub tajemnicy związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji będą mogły odmówić zeznań dotyczących okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek. Jest zastrzeżenie, że sąd lub prokurator dla dobra wymiaru sprawiedliwości mogą zwolnić te osoby z obowiązku zachowania tajemnicy.
Posłowie zdecydowali też (zmieniając § 2 art. 180 k.p.k.), że osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy mogą być przesłuchiwane co do faktów nią objętych tylko wówczas, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu.
Sejm zmienił też przepisy dotyczące ścigania przestępstw seksualnych, np. sprawców gwałtu. Po zmianie będzie się ono odbywać z urzędu, a nie jedynie na wniosek ofiary. W postępowaniu przygotowawczym z kolei o kwestii przesłuchania lub zezwolenia na przesłuchanie ma decydować sąd na posiedzeniu bez udziału stron. Pokrzywdzony w sprawie o gwałt wszczętej z urzędu będzie mógł odmówić składania zeznań.
Ofiary gwałtu będą mogły odmówić zeznań, gdy postępowanie karne jest z urzędu
Posłowie poprawili także przepisy dotyczące trybu przesłuchiwania ofiar gwałtu. Jako zasadę przewidują one pojedyncze przesłuchanie osoby poszkodowanej tym przestępstwem. Ofiary gwałtu będą mogły odmówić zeznań w sprawach, w których postępowanie karne jest prowadzone z urzędu.