Procedura karna: będzie można skarżyć więcej negatywnych postanowień sądu

Posłowie Solidarnej Polski przygotowali projekt ustawy, który ma wyeliminować z systemu prawnego wadliwe regulacje, które ograniczają możliwość zaskarżania – głównie przez prokuratora i podejrzanego – istotnych rozstrzygnięć sądowych.

Publikacja: 11.07.2013 12:30

Procedura karna: będzie można skarżyć więcej negatywnych postanowień sądu

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Chodzi o przepisy regulujące obserwację w zakładzie leczniczym, przepadek przedmiotu poręczenia, zatrzymanie prawa jazdy oraz wydanie listu żelaznego.

Posłowie Solidarnej Polski wskazują, iż problemem w obecnym stanie prawnym jest posługiwanie się pojęciem „postanowienie o" zamiast „postanowienie w przedmiocie", które powoduje, że od zapadłych postanowień można wnieść środek odwoławczy w postaci zażalenia jedynie, gdy postanowienie zapadłe w sprawie ma charakter pozytywny, natomiast w przypadku, gdy wydane przez Sąd (lub prokuratora) postanowienia mają charakter odmowny, w takim wypadku stronom postępowania nie przysługuje uprawnienie do złożenia zażalenia na takie postanowienie.

Ponadto obecne przepisy dotyczące listu żelaznego w ogóle nie przewidują możliwości zaskarżenia postanowienia wydanego przez sąd okręgowy w tym przedmiocie, którego skutkiem może być uchylenie środków zapobiegawczych w postaci np. tymczasowego aresztowania. - Brak możliwości zaskarżenia tego postanowienia w obecnym stanie prawnym czyni to wpadkowe postanowienie ostatecznym, co narusza zasadę dwuinstancyjności postępowania – podnoszą parlamentarzyści.

Posłowie podkreślają, iż na błędy w kwestionowanych uregulowaniach wielokrotnie zwracano uwagę w procesie stosowania prawa. W przedmiocie regulacji art. 270 KPK problem w sposób kompleksowy opisał Tomasz Dudek , który w szczególności odniósł się do znaczenia pojęcia „postanowienie o", które należy rozumieć jako „postanowienie o treści pozytywnej, a zatem określenie w ten sposób przedmiotu zaskarżenia oznacza ograniczenie go tylko do postanowień orzekających – w tym przypadku – przepadek przedmiotu poręczenia." - Za podobnym rozumieniem przedmiotowego wyrażenia opowiada się również Sąd Najwyższy  oraz przeważająca część doktryny – dodają posłowie.

Na poparcie swoich wniosków, autorzy projektu nowelizacji podają, iż problem niemożliwości zaskarżenia postanowienia o nieuwzględnieniu wniosku o orzeczenie badań psychiatrycznych oskarżonego połączonych z obserwacją w zakładzie leczniczym, bądź o odmowie jej przedłużenia na dalszy oznaczony czas potwierdza Sąd Najwyższy, natomiast brak możliwości zaskarżenia postanowienia w przedmiocie zwrotu zatrzymanego prawa jazdy podniósł w wystąpieniu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzecznik Praw Obywatelskich . Niemożność zaskarżenia postanowienia o wydaniu listu żelaznego, jak i o odmowie jego wydania również potwierdzona została przez Sąd Najwyższy.

- Niewątpliwie niezbędne w zestawieniu z art. 78 Konstytucji, który przewiduje uprawnienie dla każdej ze stron do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji, jest naprawienie wadliwych przepisów, poprzez umożliwienie każdej ze stron złożenia zażalenia na postanowienia zapadłe w przypadkach określonych powyżej – uważają autorzy projektu.

Etap legislacyjny: skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem