Dla dziecka zetknięcie z wymiarem sprawiedliwości jest często źródłem dodatkowego stresu. Tydzień Ofiar Przestępstw to moment szczególnej refleksji nad rozwiązaniami, które mogą skutecznie chronić tych małoletnich.
- Gdy dziecko, które doświadczyło przemocy lub wykorzystywania zeznaje w charakterze świadka, musi opowiedzieć obcym osobom o bolesnych sytuacjach, o których chciałoby zapomnieć. Często mówi także o faktach, które obciążają jego bliskich. Bez odpowiedniego przygotowania i wsparcia może przeżyć ponowną traumę - mówi dr Monika Sajkowska, dyrektorka Fundacji Dzieci Niczyje.
W Polsce poziom ochrony małoletnich uczestniczących w procedurach karnych systematycznie się podnosi. Od stycznia br. dzieci – ofiary przestępstw z użyciem przemocy, wykorzystywania seksualnego czy handlu ludźmi muszą być przesłuchiwane w przyjaznym pokoju przesłuchań i tylko jeden raz w toku całego postępowania sądowego. Ochrona taka przysługuje do 18. roku życia. To ważny krok w kierunku zabezpieczenia interesów dziecka w czasie składania zeznań.
Blisko 7 tys. dzieci rocznie jest przesłuchiwanych w charakterze świadka w trybie ochronnym art. 185 kpk
Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości podejmuje szereg działań na rzecz ochrony praw dzieci – ofiar przestępstw. Efektem tej współpracy jest blisko 70 certyfikatów przyznanych przyjaznym pokojom przesłuchań dzieci. Setki profesjonalistów – w tym sędziów i biegłych psychologów na szkoleniach organizowanych przez fundację podniosło swoje kompetencje w zakresie przesłuchiwania małoletnich świadków.