Wyłudzali refundowane leki i sprzedawali za granicę

- Sprawcy podrabiali recepty i posługiwali się nimi jako autentycznymi, a następnie sprzedawali leki m.in. za granicę - pisze Onet.pl.

Aktualizacja: 29.07.2019 13:25 Publikacja: 29.07.2019 11:06

Wyłudzali refundowane leki i sprzedawali za granicę

Foto: Adobe Stock

Funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę przestępczą, zajmującą się tym procederem. Zatrzymali osiem osób, które działały przede wszystkim na Śląsku i w Małopolsce. Gang naciągnął NFZ na ponad 10 mln zł - czytamy na Onet.pl.

Na trop grupy wpadli funkcjonariusze CBŚP ze Szczecina, działający pod nadzorem zachodniopomorskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Członkowie szajki są podejrzani o przestępstwa przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów. Z ustaleń śledztwa wynika, że wystawiano recepty na leki, które zgodnie z ustawą z 2011 roku objęte były kwotą refundacji.

Czytaj także: Brak leków w aptekach to nie wina farmaceutów

- Recepty wypisywane były na osoby, którym nie przysługiwały i do których nie trafiły. Następnie na podstawie tych recept wykupowano leki w aptekach na terenie całego kraju. Wprowadzano w ten sposób w błąd przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia co do zasadności i konieczności powyższych refundacji, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 10 mln zł – informuje komisarz Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Potem leki były sprzedawane na terenie kraju oraz poza jego granicami. Według śledczych, grupa mogła działać nawet od czerwca 2015 roku. Głównym terenem prowadzenia przestępczego procederu były województwa śląskie i małopolskie.

Po zebraniu dowodów mundurowi zatrzymali osiem osób. Przeszukali ich miejsca zamieszkania i użytkowania. Do analizy zabezpieczono m.in. dokumentację oraz nośniki danych i komputery.

- Wszystkim zatrzymanym przedstawiono m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd tymczasowo aresztował siedmioro podejrzanych. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania – podkreśla Iwona Jurkiewicz.

Sądy i trybunały
Julia Przyłębska nie jest już szefową Trybunału Konstytucyjnego?
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Sądy i trybunały
Sądy dostaną więcej pieniędzy. Jakie podwyżki planuje resort sprawiedliwości?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska