Polska też mogłaby ścigać Blattera

Rozmowa z Joachimem Hilla, polskim radcą prawnym i niemieckim adwokatem

Aktualizacja: 03.06.2015 22:20 Publikacja: 03.06.2015 22:05

Były prezydent FIFA Joseph Blatter i prezydent UEFA Michel Platini

Były prezydent FIFA Joseph Blatter i prezydent UEFA Michel Platini

Foto: AFP

FIFA jest organizacją międzynarodową, a jednak postępowanie w sprawie jej działaczy prowadzą amerykańskie służby. Jak to możliwe?

Status prawny tej organizacji nie ma tu znaczenia, chyba że z umowy międzynarodowej, której stronami są USA i FIFA wynika coś innego. Każde państwo określa zasady odpowiedzialności karnej obowiązującej na jego terytorium. Większość przewiduje odpowiedzialność za czyny popełnione poza terytorium danego kraju, jeśli wyrządzają one szkodę instytucji danego państwa lub jego obywatelowi. W Polsce reguluje to art. 6 § 2 kodeksu karnego.

Czyli np. krajowej federacji piłki nożnej lub poszczególnym piłkarzom?

Można podać taki przykład.

Czy Polska też mogłaby ścigać Josepha Blattera, gdyby były dowody na to, że popełniony przez niego czyn był skierowany przeciwko interesom naszej organizacji piłkarskiej lub piłkarzom?

Rozważając sprawę czysto teoretycznie – byłoby to możliwe. Ale oczywiście trzeba mieć podstawy faktyczne do takiego działania. FBI, skoro podejmuje działania, musi mieć jakieś poważne podstawy. Do tej pory pojawiały się różne podejrzenia, ale brakowało widocznie wystarczających dowodów do wszczęcia postępowania.

Co może być w tej sprawie najtrudniejsze?

Na pewno nie będzie łatwo uzyskać ekstradycję. USA będą musiały Szwajcarię o to poprosić. Udowodnienie czynu korupcyjnego też nie musi być proste. Choć być może nie będzie konieczności posługiwania się akurat tym pojęciem. Mogą wchodzić w grę także łatwiejsze być może do udowodnienia czyny – np. oszustwo lub sprzeniewierzenie się interesom. Ich podstawowe przesłanki są w wielu krajach podobne, jednak każdy porządek prawny definiuje te czyny nieco inaczej.

rozmawiała Katarzyna Borowska

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku