Zatrzymani mają ograniczone prawo do kontaktu z adwokatem

Przepisy powinny precyzować, czy zatrzymany przez policję ma prawo zadzwonić do adwokata lub radcy prawnego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. W praktyce taka forma kontaktu się nie zdarza, a problem pogłębia postawa funkcjonariuszy policji.

Publikacja: 29.01.2017 13:00

Zatrzymani mają ograniczone prawo do kontaktu z adwokatem

Foto: Fotorzepa/ Roman Bosiacki

Obowiązujące przepisy zezwalające na kontakt telefoniczny z adwokatem odnoszą się wyłącznie do tymczasowo aresztowanych i skazanych (art. 217 c § 1 pkt 1 kodeksu karnego wykonawczego). Natomiast regulacja dotycząca zatrzymanych jest niejasna. Art. 245 § 1 kodeksu postępowania karnego  stanowi jedynie, że zatrzymanemu, na jego żądanie, należy niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem bądź radcą prawnym, a także bezpośrednią z nim rozmowę.

- Może to w praktyce prowadzić do sytuacji, w których - w zależności od zaplecza techniczno-organizacyjnego bądź stanowiska organu dokonującego zatrzymania - możliwość realizacji prawa do kontaktu z adwokatem nie będzie identyczna. Pozostawienie zaś w gestii organów zatrzymujących rozstrzygnięcia o sposobie realizacji prawa do kontaktu z adwokatem "w dostępnej formie" jest wysoce niepożądane i może niewystarczająco zabezpieczać interesy zatrzymanych- twierdzi Rzecznik.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo