#RZECZoPRAWIE: Gawroński: jak chronić się przed cyberprzestępczością

Społeczeństwo jest świadome zagrożeń w sieci jednak nikt nie spodziewa się, że może go dotyczyć. – mówił w piątkowym #RZECZoPRAWIE Tomasza Pietrygi Maciej Gawroński, radca prawny.

Aktualizacja: 07.04.2017 14:20 Publikacja: 07.04.2017 13:46

Maciej Gawroński

Maciej Gawroński

Foto: rp.pl

Cyberprzestępczość zagraża różnym podmiotom – obywatelom, firmom oraz państwu.

Z punktu widzenia państwa niebezpieczeństwo jest ogromne, ponieważ istnieje zagrożenie wyłączenia różnych elementów infrastruktury państwa.

Nie można jednoznacznie stwierdzić kto jest najbardziej zagrożony. Istnieje bardzo dużo programów szpiegujących, które zagrażają wszystkim podmiotom. Z pewnością większe zagrożenie dotyczy podmiotów zamożnych, które posiadają duże środki ulokowane na kontach bankowych.

W chwili obecnej istnieje bardzo wiele luk, które szybko są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Umożliwiają one wdarcie się do czyjejś sieci jeszcze przed jej zabezpieczeniem.

W Polsce powstanie ustawa o koordynacji bezpieczeństwa cybernetycznego. Wdrażamy też przepisy tzw. Dyrektywy NIS, tj. Dyrektywy Parlamentu i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii. Przepisy nałożą nowe obowiązki na firmy oraz wprowadzą nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Ma powstać również organ odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo, ale nie wiadomo jeszcze czy będzie to jeden organ czy więcej.

Firmy mogą spodziewać się wysokich kar za złe zabezpieczenia. Dodatkowo – nowe obowiązki to nowe koszty związane ze zmianą podejścia do systemu bezpieczeństwa.

Specjalista zaznacza, że zawsze należy zakładać, że zagrożenie cyberbezpieczeństwa istnieje i należy mieć plan jak sobie z tym zagrożeniem poradzić.

Cyberprzestępczość zagraża różnym podmiotom – obywatelom, firmom oraz państwu.

Z punktu widzenia państwa niebezpieczeństwo jest ogromne, ponieważ istnieje zagrożenie wyłączenia różnych elementów infrastruktury państwa.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO