Kiedy zostanie wprowadzony bezbramkowy pobór opłat za autostradę

Wprowadzenie bezbramkowego poboru opłat oznacza korzyści dla użytkowników dróg: większe bezpieczeństwo przejazdu, ograniczenie zatorów, oszczędność czasu. Ma tak być od przyszłego roku.

Aktualizacja: 06.10.2020 06:14 Publikacja: 05.10.2020 17:01

Kiedy zostanie wprowadzony bezbramkowy pobór opłat za autostradę

Foto: AdobeStock

Od 1 lipca 2020 r. szef KAS odpowiada za pobór opłaty za przejazd autostradą na dwóch odcinkach: Konin–Stryków (A2) oraz Wrocław–Sośnica (A4). Dziś opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana manualnie, z wykorzystaniem tzw. bramek, lub elektronicznie, przy użyciu urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSRC).

Szykują się jednak ułatwienia dla użytkowników autostrad.

– Przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą na odejście od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i likwidację tzw. bramek. Naszym celem jest pobór wszystkich opłat drogowych w jednym systemie bezbramkowym. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i stworzyć system, który będzie bezpieczny i wygodny dla użytkowników dróg – zapowiada Ministerstwo Finansów.

Czytaj także: Darmowa aplikacja dla kierowców naliczy opłaty

Otóż wprowadzony ma zostać pobór opłaty za przejazd autostradą w trybie „free flow", czyli bez konieczności zatrzymywania pojazdów w punktach poboru opłat.

Co to oznacza dla kierowców?

Nie trzeba będzie wyposażać samochodów osobowych w nadajniki GPS. System e-Toll ma być wykorzystywany przez Krajową Administrację Skarbową do poboru wszystkich opłat drogowych. Przekazywanie danych geolokalizacyjnych pojazdom lekkim jest opcjonalne.

Ministerstwo Finansów i KAS planują wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez pojazdy lekkie – o masie do 3,5 tony. Jakie?

Po pierwsze – zakup biletu autostradowego (e-Ticket). Po drugie – na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), tak jak dla pojazdów ciężkich, np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.

Bilet autostradowy będzie można kupić poprzez nowoczesne kanały dystrybucji online, np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, bezpłatną aplikację mobilną, aplikacje bankowe czy integrujące płatności. Inna możliwość to zakup na stacji paliw czy w kiosku.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie