Poradnik powstał we współpracy z Link4

Uchwalona niedawno przez Sejm i podpisana przez prezydenta zmiana w przepisach ruchu drogowego, zabraniająca tzw. jazdy na zderzaku oraz zwiększająca bezpieczeństwo pieszych, to bardzo potrzebne rozwiązania. Jeździmy coraz lepszymi i szybszymi autami, wiecznie jesteśmy w niedoczasie, a co gorsza, wydaje nam się, że siedząc za kierownicą naszego samochodu, w pełni panujemy nad sytuacją. Stąd niepotrzebna i niebezpieczna brawura. Niestety, często kończy się to tragicznie, a konsekwencje ponosimy my sami, nasi bliscy oraz poszkodowani i ich bliscy.

Czytaj też:

Lepiej się nie przyczynić do wypadku

Piesi i kierowcy od 1 czerwca

OC, AC, NNW: obowiązki i zapobiegliwość

Jak wynika ze statystyk, przyczyną aż 60 proc. wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. To pokazuje, jak wiele trzeba zmienić w świadomości kierujących, by poprawić te zatrważające statystyki. Pamiętajmy, że w zderzeniu z autem człowiek nie ma większych szans. Miejmy nadzieję, że dzięki nowym przepisom, dającym szczególną ochronę pieszym w ruchu drogowym, uda się ocalić zdrowie i życie jak największej liczby ludzi.

Misją Link4 jest otoczyć klientów opieką i zapewnić im bezpieczeństwo w różnych życiowych sytuacjach, także na drodze. To od kierowców jednak zależy, jak często nasza pomoc będzie im potrzebna. Każda kolizja, a tym bardziej wypadek, to ogromny stres dla uczestników – obawa o zdrowie swoje i innych, ryzyko odpowiedzialności karnej, a wreszcie konieczność naprawy auta. W Link4 zdajemy sobie sprawę, że najważniejsze jest minimalizowanie ryzyka zawczasu. Zachowanie bezpiecznej prędkości na jezdni to podstawa, by w razie nieprzewidzianych okoliczności mieć czas na reakcję. Szczególnie istotne jest zachowanie uwagi przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych.

Nowe przepisy zmieniające znacząco relację kierowca–pieszy mają szansę tę dramatyczną sytuację zmienić. W Link4 bardzo często spotykamy się z ludzkimi dramatami, śmiercią na drodze czy trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Za każdą liczbą w policyjnych statystykach kryją się ludzkie dramaty. Warto o tym pamiętać.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Autor jest doradcą zarządu Link4, partnera poradnika