Zgodnie z prawem o ruchu drogowym przejazd pojazdu nienormatywnego dozwolony będzie po uzyskaniu zezwolenia odpowiedniej kategorii, wydawanego przez uprawniony organ (po dokonaniu opłaty) w formie decyzji administracyjnej.
W przyjętym przez rząd projekcie zmian kodeksu drogowego poszerzono katalog zezwoleń do siedmiu kategorii wobec trzech rodzajów zezwoleń dostępnych dziś. W każdej kategorii określone będą parametry objętościowe i ciężarowe pojazdów.
Przykładowo udzielanie zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego w I kategorii (drogi gminne, powiatowe lub wojewódzkie) wyda zarządca drogi. II kategoria zezwoleń (wydawane będą przez starostę) obejmie przejazdy nienormatywnego pojazdu wolnobieżnego, m.in. ciągnika rolniczego i przyczepy specjalnej. Z kolei zezwolenia w kategorii VII będą wydawane na jednokrotny lub wielokrotny przejazd pojazdu po drogach publicznych w wyznaczonym czasie i na wyznaczonej trasie.
Pieniądze z opłat za zezwolenia w kategorii I III zasilą kasę samorządów. Z kolei opłaty za zezwolenia dla kategorii od IV do VII będą przekazywane na wyodrębniony rachunek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
etap legislacyjny: skierowany do Sejmu