Obecnie uzbieranie 25 punktów równa się zatrzymaniu prawa jazdy. Jeszcze gorzej mają młodzi kierowcy, którym nie upłynął jeszcze rok od egzaminu. Wystarczy, że uzbierają 21 punktów. A wtedy czeka ich cały kurs na prawo jazdy i egzamin od nowa.
Po 1 stycznia 2013 r. przepisy będą jeszcze surowsze. Wówczas to bowiem zniknie prosta możliwość redukcji punktów karnych. Warto się więc do zmian przygotować. Jeśli już dziś mamy nieczyste konto punktowe, lepiej skorzystać z kursu, by w nowe, surowsze prawo wejść z czystym kontem.
Dziś jeszcze szkolenie
Teraz kierowcy mogą raz na pół roku wziąć udział w szkoleniu redukcyjnym, tzw. punktowym, organizowanym przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego (WORD). Kosztuje od 300 do 350 zł i zwykle trzeba się na nie zapisywać z dużym wyprzedzeniem. Musimy zarezerwować sobie na nie niemal cały dzień. Program szkolenia obejmuje sześć godzin lekcyjnych. Dwie godziny trwa pogadanka o przyczynach wypadków drogowych, która może być uzupełniona filmem. Trzecia godzina poświęcona jest prawnym i społecznym skutkom wypadków drogowych w Polsce. Tę część szkolenia prowadzi policjant drogówki. Kolejne trzy godziny przeznaczone są na spotkanie z psychologiem, który omawia „psychologiczne aspekty zachowania się kierujących pojazdami w ruchu drogowym". Ma uzmysłowić niezdyscyplinowanym kierowcom wpływ ich brawury na sytuacje na drodze.
To o wiele lepsze niż ponowne (kontrolne) zdawanie egzaminu na prawo jazdy. Miejsca i terminy szkoleń można znaleźć na stronach internetowych konkretnych WORD. Po szkoleniu policjant wystawia zaświadczenie, które jest podstawą do wykasowania z ewidencji sześciu punktów karnych.
Nowy kurs
Od nowego roku już nie będzie tak prosto. Osoba uzyskująca 24 punkty karne nie zostanie skierowana na egzamin sprawdzający jej kwalifikacje, ale na kurs reedukacyjny. Ten ma kosztować maksymalnie 500 zł (dziś kurs kosztuje najwyżej 350 zł), ale trwać będzie kilkanaście, a nie kilka, tak jak do tej pory, godzin. Kurs reedukacyjny będzie prowadzony w formie wykładów oraz zajęć warsztatowych. Obejmuje zajęcia mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.