Sąd: utrata prawa jazdy na motor nie może pozbawiać uprawnień do kierowania samochodem

Kierowca nie może ponosić negatywnych konsekwencji faktu, iż uprawnienia do kierowania pojazdami różnych kategorii są stwierdzone w jednym dokumencie prawa jazdy

Aktualizacja: 15.09.2013 15:08 Publikacja: 20.07.2013 13:05

Kierowcy poniżej 25 lat to 10 proc. populacji wszystkich jeżdżących po drogach.

Kierowcy poniżej 25 lat to 10 proc. populacji wszystkich jeżdżących po drogach.

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 12 czerwca 2013 r. (sygn. akt II SA/Ol 337/13).

Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu sąd zakazał prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii A, czyli m.in. na motocykl i motorower. Zakaz miał obowiązywać przez rok od dnia, w którym skazany zwróci w wydziale komunikacji dokument uprawniający do kierowania pojazdami kategorii A. Problem w tym, że w tym samym dokumencie były także poświadczone uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii B. Dlatego, oddając go, mężczyzna wniósł jednocześnie o wydanie dokumentu prawa jazdy na samochody.

Starosta odmówił, argumentując, że ustawa o kierujących pojazdami wyraźnie zakazuje wydawania prawa jazdy kategorii B osobie, która ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów w zakresie kategorii A - w okresie obowiązywania tego zakazu. Zdaniem starosty nie ma przy tym znaczenia, czy kierowca ubiega się o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy czy kolejny.

Mężczyzna odwołał się od tej decyzji, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze ją podtrzymało. Zauważyło, że przepisy art. 12 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami nie pozostawiają organowi wyboru i żadne okoliczności nie mogą mieć wpływu na rozstrzygnięcie w tego typu sprawie.

Bez przepisów przejściowych

W skardze do sądu kierowca zarzucił organom, że uniemożliwiają mu korzystanie z uprawnienia, które już posiada i którego nie utracił, gdyż wyrok nie obejmował zakazu prowadzenia pojazdów w zakresie kategorii B.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Zauważył iż ustawa o kierujących pojazdami (w tym art. 12) weszła w życie 19 stycznia 2013 r., a jej przepisy zastąpiły niektóre przepisy Prawa o ruchu drogowym, m.in. te dotyczące wydawania praw jazdy. Ustawodawca nie przewidział jednak przepisów przejściowych,   regulujących sytuację osób, które nabyły i utraciły uprawnienia do kierowania pojazdami określonych kategorii pod rządami poprzednich regulacji prawnych, ale okres, na jaki został orzeczony środek karny rozpoczął bieg już pod rządami ustawy o kierujących pojazdami.

Sąd uznał, że w takiej sytuacji przyjąć należy, iż do sytuacji tych osób zastosowanie mają nowe regulacje. W przepisach ustawy o kierujących pojazdami ustawodawca określił, iż prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku do której orzeczony został prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie obowiązywania tego zakazu, a także osobie ubiegającej się o wydanie prawa jazdy kategorii B1 lub B w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A (art. 12 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami).

W ocenie sądu przepisów tych nie można jednak stosować do osób posiadających już uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B.

- Nie można bowiem przyjąć, że w wyniku wprowadzonych zmian  ustawodawca pozbawił wskazane osoby możliwości korzystania z uprawnień nabytych jeszcze pod rządami poprzednich regulacji prawnych, których to wraz wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami osoby te formalnie nie utraciły.

Organy administracji nie mogą jak sąd

WSA przypomniał, że to sąd karny, a nie organ administracji, może orzekać o zakazie prowadzenia pojazdów, ustalając jednocześnie rodzaj pojazdów, których zakaz dotyczy. Organ administracji nie może zatem rozszerzać zakazu orzeczonego przez ten sąd.

Sąd zauważył też, że prawo jazdy kategorii B nie jest tego rodzaju kategorią, której uzyskanie zależne jest od posiadania prawa jazdy kategorii A. Stąd też cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami kategorii A nie ma wpływu na posiadanie prawa jazdy kategorii B.

- Skarżący nie może ponosić ujemnych konsekwencji faktu, iż dokument prawa jazdy stwierdza zbiorczo uprawnienia do kierowania pojazdami różnych kategorii. Wykonując zatem wyrok sądu karnego musiał zwrócić posiadany dokument prawa jazdy, mimo iż został zobowiązany jedynie do zwrotu dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami kategorii A – orzekł WSA uchylając decyzje starosty i SKO.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?