Wybierając się na zimowy wypoczynek za granicę, należy pamiętać o zabraniu najważniejszych dokumentów. Gdy w podróż udajemy się autem, oprócz dowodu osobistego lub paszportu wymagane są: dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. Jeśli chodzi o samo auto, obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce to gaśnica i homologowany trójkąt ostrzegawczy. W pozostałych państwach Europy obowiązują jednak inne wymagania. Szczegółowo reguluje je Konwencja wiedeńska podpisana przez wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. Policja za granicą może jednak wymagać tylko wyposażenia obowiązującego w kraju zarejestrowania samochodu.

Nie zmienia to jednak faktu, że wybierając się w długą podróż, warto zabrać ze sobą dodatkowe wyposażenie. Na liście powinna się znaleźć kamizelka odblaskowa, która zapewni dodatkowe bezpieczeństwo, gdyby doszło do awarii samochodu, np. na autostradzie. Przyda się też apteczka samochodowa. W Polsce nie ma przepisów regulujących obowiązek posiadania apteczki ani jej wyposażenie. Warto jednak wybrać taki zestaw, który spełnia europejskie normy.

Czytaj więcej

Na ferie trzeba przede wszystkim bezpiecznie dotrzeć

Przed podróżą warto też poznać zasady obowiązujące w krajach, przez które będziemy przejeżdżali. Na przykład na Słowacji wymóg stosowania zimowego ogumienia obowiązuje tylko wtedy, gdy panują zimowe warunki – od 15 listopada do 15 marca. Brak odpowiednich opon oznacza mandat w wysokości ok. 60 euro. Używanie łańcuchów antypoślizgowych jest dozwolone tylko i wyłącznie w przypadku dużego ośnieżenia i oblodzenia dróg. Autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Winieta dla samochodu osobowego ważna przez dziesięć dni kosztuje 12 euro, 30-dniowa 17 euro. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy to 0,0 promila.

Z kolei w Austrii kierowcy muszą stosować opony zimowe między 1 listopada a 15 kwietnia, w razie występowania warunków zimowych. Minimalna głębokość bieżnika to 5 mm. Warto mieć ze sobą łańcuchy śnieżne, które będą potrzebne na specjalnie oznakowanych drogach. Za ich brak można dostać 35 euro, ale w sytuacji sprowadzenia zagrożenia w ruchu drogowym policja może ukarać mandatem do 5 tys. euro. Przed wjazdem na teren Austrii warto wykupić winietę (można przez internet) i nakleić ją na szybę. Koszt dziesięciodniowej winiety wynosi 9,9 euro dla samochodu osobowego. Niektóre tunele mogą być dodatkowo płatne.

We Włoszech opony zimowe są wymagane w Południowym Tyrolu od 15 listopada do 15 kwietnia. W pozostałych częściach kraju sprawę regulują lokalne przepisy. Autostrady we Włoszech są płatne. Wysokość opłat zależy od liczby przejechanych kilometrów. Średnia wynosi ok. 7,5 euro za każde przejechane 100 km. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,5 promila.