Polscy kierowcy nie potrafią poruszać się autostradami – uważa policja. Dowód? Rośnie liczba mandatów wystawianych za przejazd szybkimi drogami. Nie pomagają policyjne akcje: „Lewy pas" czy „Bezpieczna autostrada". Tylko za przekroczenie prędkości na autostradach w 2015 r. ukarano 43 proc. kierowców. To o 8 proc. więcej niż rok wcześniej.

– To zdecydowanie za dużo – uważa Łukasz Waligóra z radomskiej drogówki.

Eksperci od spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego twierdzą, że potrzebne są zmiany w szkoleniu kierowców. Ich zdaniem jazda autostradą powinna być częścią egzaminu. Patrząc na policyjne statystyki, trudno nie przyznać im racji.

Do zbyt szybkiej jazdy dochodzą inne wykroczenia: nieprawidłowe zawracanie i wyprzedzanie, jazda pod prąd, niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy autami. Na tym nie koniec. Ostatnio trafił się kierowca, który zaparkował auto przy lewej krawędzi jezdni i wypuścił z niego psy. Jeden z nich błąkał się po autostradzie i doprowadził do tragicznego wypadku. Policja szuka kierowcy, a w wyłapywaniu wykroczeń na autostradach pomaga im autostradowy monitoring. Sprawa może więc trafić do sądu.

Jazda na zderzaku to przyczyna ponad 13 proc. kolizji na autostradach

Na forach poświęconych kierowcom zawrzało. Za coś takiego osobiście odbierałbym prawo jazdy – mówią wprost kierowcy rajdowi. Kilka tygodni wcześniej niemal w tym samym miejscu policja zatrzymała na autostradzie rowerzystów. Nie wiedzieli, że wjazd na nią jest dla nich zabroniony. Dzień później zatrzymano 16-latka na skuterze i rodziców, którzy zatrzymali się na poboczu, by zjeść z dziećmi kanapki.

– Wszystko przez to, że nie potrafimy jeździć po autostradach – mówi Tomasz Matuszewski, rzecznik instruktorów i wykładowców nauki jazdy. – W latach 90. wśród pytań testowych na prawo jazdy 20 dotyczyło podróży po autostradzie i zaledwie jedno zadania praktycznego związanego z poruszaniem się po niej. Czas to zmienić. Kiedyś nie było autostrad, teraz oddawane są kolejne odcinki, rośnie więc zagrożenie – uważa Tomasz Matuszewski. Postęp wymusza zmiany w szkoleniu kierowców.

– To pewne, że zmienić muszą się zasady szkolenia i egzaminowania. Zanim do tego dojdzie, kierowcy, którzy chcą jeździć bezpiecznie, mogą skorzystać z ośrodków doskonalenia techniki jazdy. Jak sprawdziliśmy kilka miesięcy temu, w wielu miastach wprowadzono specjalne zajęcia z tzw. jazdy nocą, teraz ma się pojawić „jazda autostradą".

Co o niskiej ocenie umiejętności mówią polscy kierowcy?

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

– Jeżdżąc po Europie, nie dostrzegam większych różnic – mówi Andrzej Łukasik, prezes Polskiego Towarzystwa Kierowców. Widzi jednak błędy, jakie popełniamy. Zbyt wolna jazda środkowym pasem i blokowanie lewego pasa.

– W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, kierowcy muszą więc poruszać się jak najbliżej prawej strony jezdni. Zjechanie na pas sąsiadujący można wykonać podczas wyprzedzania lub skrętu w lewo. Utrudnianie ruchu innym pojazdom i blokowanie pasa zgodnie z art. 90 kodeksu wykroczeń jest karane. Funkcjonariusz może wystawić za to mandat w wysokości 200 zł i nałożyć 2 punkty karne – przypomina Waligóra.