Czy mając 24 punkty karne (jestem kierowcą od 20 lat) zostanę zapisany na szkolenie redukujące je? Informacje są różne. 


Dopiero przekroczenie 24 punktów karnych czyni szkolenie formalnie nieskutecznym. Tak więc do tego momentu na kurs można się zapisać i go odbyć. 


Czytaj więcej

Poradnik "Rz": Nowe przepisy dot. punktów karnych

Ile razy w ciągu roku mogę skasować niechciane punkty karne? 


W szkoleniu można wziąć udział raz na sześć miesięcy. Będzie wtedy zredukowanych 6 punktów karnych. Więcej nie. 


Czy mogę powtarzać kursy redukujące niechciane punkty karne?

Tak, nie ma w tym obszarze ograniczeń ilościowych. Można je odbyć maksymalnie dwa razy w roku.


Czy jako niedoświadczony kierowca (dziesięć miesięcy posiadania prawa jazdy) mogę skorzystać z kursu kasującego punkty karne?

Nie. Szkolenia nie dotyczą kierowców w ciągu roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. To dobrodziejstwo zarezerwowane dla doświadczonych kierowców.


Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Na czym polega taki kurs? Ile czasu mi zajmie taki kurs? Czy kończy się jakimś oficjalnym egzaminem lub zaliczeniem?

Kurs trwa w sumie sześć godzin. Trzy godziny prowadzi policjant i omawia następujące tematy: przyczyny wypadków drogowych na tle poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce oraz prawne i społeczne skutki wypadków drogowych. Trzy godziny prowadzi psycholog i omawia psychologiczne aspekty zachowania się kierującego pojazdem w ruchu drogowym. Kurs nie kończy się egzaminem ani zaliczeniem. Warunkiem uzyskania zaświadczenia jest 100 proc. obecności.


Czy jest prowadzony jakiś rejestr kierowców korzystających z takich kursów? Mówi się, że na takich kursach w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego często zdarzają się tzw. stali bywalcy.


Tak, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego prowadzą rejestr uczestników szkoleń dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

W jaki sposób można zapisać się na taki kurs? 


Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego udostępnia informacje o zasadach zapisów i organizacji szkoleń na swoich stronach internetowych. Zainteresowanie cały czas rośnie.


Jak następuje zredukowanie punktów karnych? Kto tego dokonuje?

Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje zaświadczenie wydane przez dyrektora WORD. Ośrodek przesyła informację o odbyciu szkolenia do właściwej jednostki policji, na podstawie której komendant wojewódzki policji, prowadzący ewidencję punktów karnych, zmniejsza uczestnikowi ich liczbę.